Koroner arterlerin 256-kesitli çift tüplü bt cihazı iledeğerlendirilmesi
Evaluation of coronary arteries with 256-slice dual source computed tomography
  1. Tez No: 671856
  2. Yazar: TUBA SELÇUK CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KIRIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ Koroner arter hastalığı günümüzde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Konvansiyonel koroner anjiografi yüksek uzaysal ve temporal çözünürlüğüne bağlı olarak KAH tanısında altın standart yöntem olmakla birlikte hızlı gelişen ÇKBT anjiografi teknolojisi bu durumu değiştirmektedir. Koroner BT anjiografi koroner arter darlıklarını saptamadaki yüksek negatif tahmin değeri ile klinikte giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. En büyük avantajı koroner arter darlığının yüksek negatif tahmin değeri ile dışlanabiliyor olmasıdır. Özellikle 2005 yılından sonra kullanıma giren çift tüplü BT teknolojisi ile birlikte tek kalp atım süresinde kalbin volumetrik taranması mümkün hale gelmiş ve yüksek temporal çözünürlüklere ulaşılmıştır. Ancak kardiyak görüntülemede ÇKBT kullanımı giderek artarken BT ilişkili yüksek radyasyon dozu da göz ardı edilmemeli ve hasta tanısal açıdan değerlendirilirken radyasyon maruziyetine bağlı riskler de göz önünde bulundurularak karar verilmelidir. Çift tüplü BT teknolojisinin sağlamış olduğu prospektif EKG tetiklemeli“spiral flash”tekniği sayesinde tek kardiyak döngüde koroner arterlere ait veriler elde edilerek radyasyon maruziyeti de minimuma inmiştir. Bu çalışmada çift tüplü 256-kesitli BTA ile yüksek pitch değerlerinde prospektif EKG-tetiklemeli yöntem kullanılarak elde etmiş olduğumuz koroner BTA görüntülerinin görüntü kalitesini, kalp hızı ile görüntü kalitesi arasındaki ilişkiyi, hastaların almış olduğu radyasyon dozlarını ve koroner BTA'de orta-ileri darlık saptanarak konvansiyonel anjiyografi uygulanmış hastalarda koroner BTA ve konvansiyonel anjiyografinin karşılaştırmalı sonuçlarını sunmayı amaçladık. GEREÇ YÖNTEM 128X2 dedektörlü çift-tüplü BT cihazı (Definition Flash', Siemens Healthcare Forchheim, Germany) kullanılarak koroner BT anjiografi tetkiki uygulanmş olan bilinen KAH bulunan ve KAH açısından risk faktörlerinden en az birine sahip 452 hasta retrospektif olarak taranarak“flash spiral”tekniğinin kullanıldığı 175 hasta (109 E, 66 K; ortalama yaş:53,4, ortalama BMI: 25,5 kg/m²) çalışmaya dahil edildi. Hastalar çekim sırasındaki kalp hızlarına (75 atım/dk) ve BMI'lerine göre üç gruba ayrılarak kalp hızları ve BMI'leri ile görüntü kalitesi arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Koroner arter segmentlerinin görüntü kalitesi iki bağımsız radyolog tarafından 4 puanlı skala (1=artefaktsız-4=değerlendirilemez) ile değerlendirildi. Ayrıca hastaların aldıkları dozlar ile BMI ve cinsiyet ile radyasyon dozu xiv arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Son olarak orta-ileri (> %50 darlık) darlık saptanarak konvansiyonel anjiografi tetkiki uygulanmış olan 31 hastanın sonuçları koroner BTA sonuçları ile karşılaştırıldı. BULGULAR 175 hastada toplam 2468 koroner arter segmenti değerlendirilmiş olup hastaların %81'inde sağ, %7'sinde sol ve %12'sinde kodominant sistem mevcuttu. Hastaların %30'unda ise Rİ dalı bulunmaktaydı. Toplam 2468 segment birbirinden bağımsız iki radyolog tarafından görüntü kalitesi açısından değerlendirilmiş olup radyologlar kuvvetli uyum içerisinde idi. Buna göre 1426 segmente 1, 705 segmente 2, 201 segmente 3 ve 118 segmente ise 4 puan verildi. 4 puan alan segmentler ise çoğunlukla RCA ve dalları ile diğer koroner arter segmentlerinin ince kalibrasyonlu distal dalları idi. Hastaların kalp hızı ile görüntü kalitesi arasındaki ilişkiye bakıldığında kalp hızı 75 olan grup arasında anlamlı farklılık bulunurken
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES Coronary artery disease is an important cause of morbidity and mortality. Conventional coronary angiography is the gold standart technique for diagnosis of coronary artery disease due to its superior temporal and spatial resolution. However fast growing multislice computerized tomography (MSCT) angiography technique has been changing this reality. Coronary CT angiography with its high negative predictive value in the diagnosis of coronary artery stenosis is increasingly being used in clinical practise. Excluding the coronary artery disease with a high negative predictive value is its main advantage. Volumetric data acquisition in one cardiac cycle is possible with the dual source CT technology that is in clinical use since 2005 and high temporal resolution has been reached. But since the use of MDCT in cardiac imaging has been increasing CT related high radiation exposure should not be disregarded and radiation related risks should be taken in consideration. By the use of prospective ECG-triggering“flash spiral”technique data acquisition in one cardiac cycle is possible and the radiation dose is minimum. In this study we aimed to evaluate the image quality, the relation between the image quality and heart rate, radiation doses with high-pitch prospective ECG-triggering“flash spiral”technique. Also we aimed to investigate the diagnostic accuracy of high-pitch dual source CTA compared with invasive coronary angiography for the diagnosis of significant coronary stenoses. MATERIALS-METHODS 175 patients (109 male, 66 female; mean age:53,4; mean BMI:25,5 kg/m²) who underwent coronary CTA with“flash spiral”technique are selected and included to our study among retrospectively researched 452 patients with known or suspected coronary artery disease. Patients are divided into 3 groups according to their heart rates at examination time (60bpm75bpm) and to their BMI values. Then correlation between image quality, heart rates and BMI values are investigated. Image quality is independently evaluated by two blinded observers. A four-point scala is used (1=absence of artefacts-4=unevaluable). Also the correlation between radiation dose, BMI and sex is evaluated. Finally diagnostic accuracy for detection of significant coronary artery stenoses is determined by comparison to invasive coronary angiography in 31 patients with sigbificant stenoses diagnosed in CTA.xvii RESULTS 175 patients are evaluated and among these 175 patients there were 81% right, 7% left and 12% codominance. And in 30% of patients there was ramus intermedius. A total of 2468 coronary artery segments were present. Of those, 1426 segments had an image quality score of 1 in consensus reading, 705 segments a score of 2, 201 segments a score of 3 and 118 segments were rated as“unevaluable”. Most of the unevaluable segments were in the right coronary artery and distal segments of coronary arteries. When the correlation between heart rate and image quality is evaluated there was a significant difference between 75 bpm groups while there wasn't between 80% were found. CONCLUSION In nonobese patients with a low and stable heart rate, prospectively ECG-triggered high-pitch spiral coronary CTA provides high diagnostic accuracy for the detection and exclusion of coronary artery stenoses with very low estimated radiation doses.