Çukurova koşullarında bazı pamuk (Gossypium hirsitum L.) çeşitlerinde ekim zamanının verim üzerine etkileri
Effects of sowing dates on yield in some cotton of sowing dates on yield of some cotton (Gossypium hirsitum L.) cultivars under Cukurova conditions
  1. Tez No: 485051
  2. Yazar: RECEP DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET AKINERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma farklı ekim zamanlarının bazı pamuk çeşitlerinde verim ve kalite unsurlarına olan etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi deneme alanında 2015 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre ekim zamanları ana parseller (5 Mayıs, 5 Haziran) ve çeşitler (BA-440, DP-499, CANDİA, SG-125, BA-119, NİHAL, ADN-123, ADN-710, ADN-712 ve ADN-811) ise alt parselleri oluşturacak şekilde, 3 tekerrürlü, her parsel 4 sıralı parsel uzunluğu 10 m, sıra arası 70 cm ve sıra üzeri mesafe 20 cm olacak şekilde yapılmıştır. Araştırmada kütlü veriminin NİHAL ve SG-125 çeşidinde 147-214 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Ekim zamanlarına göre çeşitler incelendiğinde bitki boyu yönünden NİHAL, koza sayısı yönünden CANDIA ve DP-499 meyve dalı sayısı ve kütlü verimi yönünden ADN-710 ve SG-125 çeşidi bitki boğum sayısında NİHAL çeşidi, ilk meyve dalı boğum sayısında DP-499 çeşidi, tıraş derecesi yönünden SG-125 çeşidi, lif yeknesaklık oranında BA-119 çeşitlerinin ümitvar olduğu ortaya konmuştur. Çukurova koşullarında farklı ekim zamanlarında 10 farklı çeşitle yapılan deneme sonucunda ekim zamanları yönünden sırasıyla NİHAL, SG-125 ve ADN-710 çeşitleri tercih edilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Çukurova, pamuk çeşitleri, ekim zamanı, kütlü verimi, lif özellikleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of sowing dates on yield and fiber quality in some cotton cultivars under Çukurova conditions. The experiment was conducted on the experimental area of Agricultural Faculty of Çukurova University at Cotton survey and applıcation Seed of cotton cultivars were sown according the sowing dates with split plot experimental design with the three replications. Sowing dates (Five May, 5th June) were kept in main plot and varieties in sub plot by using plot size 3 m x 10 m and row spacing and interrow spacing were 70X 20 cm. Ten cotton varieties (BA-440, DP-499, CANDİA, SG-125, BA-119, NİHAL, ADN-123, ADN-710, ADN-712 and ADN-811) were used as plant material. As a result of the research; It was determined that the density of the cotton was changed between 147 kg /da and 214 kg / da. Also when the varieties are examined according to planting times; NİHAL in terms of plant height, CANDİA and DP-499 in terms of number of cocoons, AND-710 and SG-125 cocurated cotton weight in fruit number, DP-499 in the number of the first fruit dill number, SG-125 in the plant number, shave degree, BA-119 was found to be promising in terms of fiber strength. NİHAL, SG-125 and ADN-710 varieties can be preferred in the result of 10 different varieties in Çukurova conditions at different sowing times respectively. KEY WORDS: Çukurova plain, cotton cultivars, cotton yield, sowing dates, fiber characters.