Tekke bölgesi (Elmalı-Antalya) makrofungusları
Macrofungi of Tekke (Elmali-Antalya) region
- Tez No: 485066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 2015-2017 yıllarında Antalya ili, Elmalı ilçesi Tekke bölgesi'nden toplanan makromantarların taksonomisi üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan tüm örneklerin fotoğrafları yerinde çekilmiş, ekolojik ve morfolojik özellikleri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonunda, toplam 2 Bölüm içerisinde, 5 Sınıf, 13 Takım, 25 Familyaya ait 60 tür tespit edilmiştir. Bunlardan beş tür Ascomycota, 55 tür ise Basidiomycota bölümüne aittir. Araştırmada belirlenen türler, Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fungaryumu'nda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the taxonomy of macrofungus collected from the Tekke region of Elmalı district of Antalya province in 2015-2017. Photographs of all samples collected during the field studies were taken in ecological and morphological characteristics were recorded. At the end field and laboratory studies, 60 species were indentified belonging to 25 family in 13 ordo in 5 class in 2 divisio. The five of these species are from the divisio of Ascomycota, and the 55 of them belong to the divisio of Basidiomycota. The determined species in the research, are kept in the Fungarium of Mushroom Research And Application Center of Selçuk University