Anne sütü verme süresinin incelenmesi
To find out the duration of giving mother milk
  1. Tez No: 163774
  2. Yazar: DİLEK SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA -2005 Dilek SARIBAŞ Anne Sütü Verme Süresinin İncelenmesi Bu çalışma, Malatya ili Darende ilçesinde, anne sütü verme süresini incelemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Darende ilçesi, Karabacak, Irmakli, Akçatorak, Karadigin, Akpınar, Ilıca, Nurkuyusu, Gedikağzı, köylerinde yaşayan, çalışmaya katılmaya istekli, 15-49 yaş arası toplam 229 kadın oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Anket formu toplam 1 9 sorudan oluşmuştur Annelerin sosyo-demografik özellikleri ve anne sütü verme süreleri ile ilgili bilgilerini içeren anket formu ilgili literatürden yararlanılarak hazırlanmıştır. Anket formunda; ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, anne yaşı, anne eğitimi, çocuklarına anne sütü verme süresi, çocukların yaşı, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, cinsiyetin anne ve aile büyüklerince önemli olup olmadığı, ilk ne zaman anne sütü verdiği, ne zaman ek gıdaya geçtiği, ek gıdaya ne ile başladığı, su vermeye ne zaman başlandığı, ile ilgili sorular yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde statistic for social sciences 11-0 (SPSS) paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yönden yüzde, ortalama, ki kare, ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda anne sütü verme süresi 13,76 ay olduğu görülmüştür. Annelerin, %52,5 'i altı aydan önce ek gıda, %96, Tinin su vermeye başladığı görülmüştür. Anahtar Kelime: Anne Sütü, Emzirme. 52
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/ KONYA -2005 Dilek SARIBAŞ To Find Out The Duration Of Giving Mother Milk This is the defining study that has been planned to find out the duration of giving mother milk in Darende town of Malatya city. Darende includes totally 229 women between the ages 15-49 who live in Karabacak, Irmakli, Akcatorak, Karadigin, Akpmar, Ilıca, Nurkuyusu, Gedikagzi villages and eager to join the work. Datas have been collected by survey form that has been developed by searcher. The survey indudes totally 19 questions. The questionaire form which includes the knowledge about mother sociademography pecularities and the duration of mother milk was prepared using related literature In questionaire there are questions about the parents sociaeonomy level mother age mother education the duration of giving milk, childrens age, sex, thenumber of brothers or sisters of what number child in family if the sex of child is important for the family when first mother milk was given adding food was given and which food was given first. In the evaluation of the data are used statistic for social sciences (SSPS) for Windows 1 1.0. In the analysis of the data percentage, average and ki-square is evalueted İn the result of survey it was seen that the duration of mother is 13,76 months %52,5 of mothers give adding food before 6 months %96,1 begin to give water Key Word: Mother Milk, Breast-Feed. 53