Hareket ve ses algılama ile Fatih projesi etkileşimli tahtaları kullanma
Using Fatih project interactive whiteboards by motion and sound sensors
  1. Tez No: 485077
  2. Yazar: SALİH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle eğitimde teknoloji kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı'da bu ihtiyacı karşılamaya yönelik Fatih Projesini başlatmış ve okullara etkileşimli tahtalar kurmuştur. Projede sınıflara dokunmatik ekranlı, Windows İşletim Sistemi ve internet bağlantısı olan etkileşimli tahtalar getirilmiştir. Fakat öğretmenler dokunmatik ekranı kullanmakta zorlanma, tahtaya bağlı kalma, sınıf içerisinde özgürce dolaşamama ve öğrenciye çoğunlukla arkasını dönme gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunları azaltmak, sınıf yönetimini kolaylaştırmak, öğrencilerin ders katılımını arttırmak ve engelli öğrencilerimizi de öğrenme sürecinin aktif bir parçası haline getirmek için bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda hareket ve ses sensörleri kullanılarak etkileşimli tahtayı uzaktan herhangi bir kontrol aygıtına gerek duymadan yönetme işlevi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen uygulama sınıf ortamında denenmiş ve öğretmen görüşleri kayıt altına alınmıştır. Öğretmen görüşlerinden yola çıkarak uygulama eğitim bilimleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, using technology in education spreads by the improvements of the technology. Ministry of Education started FATIH project to meet this need and established interactive boards to schools. By this project interactive boards with touch screen and high speed internet connection were set up in the classrooms. Despite all these developments, teachers may have problems like using touch screen, adherence to the board, turn back to students and not moving freely in the classroom. This work was done for reduce such problems, facilitate classroom management, increase the course attendance of students, making our disabled students an active part of the learning process. In our study, using interactive whiteboards is achieved by using motion and sound sensors without any control device . Develeoped application was tried in the classrooms and teachers opinions recorded. From the teacher's point of view, application was evaluated in terms of educational sciences.