Ses algılama ile konum tespiti
Sound localization
  1. Tez No: 532172
  2. Yazar: GAMZE SONGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU BÜYÜKŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada sabit ses kaynağı konum tespit yöntemlerinin ve hareketli ses kaynağı konumu ile birlikte mikrofon konumlarının tespitine olanak sağlayan yöntemin incelenmesi ve seçilen yöntemlerin kayıt edilen ses verisi kullanılarak ses kaynağı ve mikrofon konumlarının üç boyutlu uzayda tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. İlk olarak literatürde kullanılan yöntemler teorik olarak incelenmiş, ilgili denklemler elde edilmiştir. Sabit ses kaynağının konumunu bulmak için Hiperbolik Kesişme, Hüzmeleme algoritmaları ve hareketli ses kaynağı konumu ve mikrofonların yeri tahmini için Rastgele Örnek Konsesüsü yöntemleri seçilmiş ve toplanan ses sinyalleri kullanılarak MATLAB üzerinde ilgili konumlar tahmin edilmiştir. Literatürde pek rastlanmamasına karşın, çalışmada aynı mikrofon düzeni ve sabit ses kaynağı kullanılarak yöntemler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Buna ek olarak literatürde yapılan çalışmalarda, ses kaynağının konum tespiti için mikrofon pozisyonları sisteme giriş olarak verilmektedir. Çalışmada Rastgele Örnek Konsensüsü algoritması kullanılarak ses hareket yolu ile birlikte mikrofonların pozisyonları da tahmin edilmiştir. Son olarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve gelecekte hedeflenen çalışmalardan söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the methods which allows the determination of stationary sound source position and the location of the moving sound source together with the microphone position and to estimate the sound source and microphone positions in three-dimensional space by using the recorded sound data of the selected methods. Firstly, the methods used in the literature are examined theoretically and related equations were obtained. To determine the position of the stationary sound source, Hyperbolic Intersection (HI), Beamforming algorithms, and for moving sound source and microphone positions, Random Sample Consensus (RANSAC) algorithm are selected. In the literature, it is hard to find the study comparing the HI and Beamforming methods. Altought it is not common in the literature; the comparison is made using the same microphone layout and sound in the study. In addition, in the literature studies, microphone positions for position determination of the sound source are generally given as input to the system. In the study, the positions of the microphones with the sound motion path is also estimated using the RANSAC algorithm. Finally, the results obtained were compared and future studies were discussed.