Bazı kömürlerin termogravimetrik analiz yöntemi ile gazlaşma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of gasification characteristics of some coals by thermogravimetric analysis method
- Tez No: 485083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kömür ısıtıldığında, nem kaybı ile başlayan değişim süreci, kullanılan atmosfere, sıcaklık artış hızlarına, son sıcaklığa ve diğer parametrelere bağlı olarak piroliz, yanma ve gazlaşma süreçlerinden geçer. Kömür heterojen bir yapıya sahip olduğundan bu safhaların yorumlanması zordur. Bunun yanında termogravimetrik analiz, geniş bir kullanım alanına sahiptir ve kömürün fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında geçerli yaklaşımlarda bulunulmasını sağlar. Dolayısıyla termogravimetrik analiz ile kömürün gazlaşma safhasındaki özelliklerinin incelenmesi pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu çalışmada Ilgın, Ermenek ve Zonguldak yörelerinden alınan kömür numunelerinin gazlaşma özellikleri belirlenmiştir. Ilgın ve Ermenek kömürleri için 700 °C, 750 °C, 800 °C ve 850 °C sıcaklıklarda CO2 atmosferinde termogravimetrik analiz cihazı kullanılarak gazlaştırılmış dönüşüm oranları ve gazlaşma hızları incelenmiş ve numuneler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca Zonguldak yöresinden alınan kömür numunesinin 1150 °C sıcaklıkta termogravimetrik yöntemle dönüşüm oranları ve gazlaşma hızları incelenmiştir. Ilgın kömürünün 800 °C sıcaklıkta ve Ermenek kömürünün 850 °C sıcaklıkta diğer sıcaklıklara göre daha kısa sürede dönüşümünün tamamlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When the coal is heated, conversion process starting with the moisture loss passes through pyrolysis, burning and gasification processes depending on the utilized atmosphere, temperature rise rates, final temperature and other parameters. Since coal has a heterogeneous structure, interpretation of these phases is complicated. In this regard, Thermogravimetric analysis can be a promising approach to investigate the the physical and chemical properties of coal. Specifically, thermogravimetric analysis makes it possible to analyze the characteristics of the coal gasification phase in a practical and rapid manner. In this study, the gasification characteristics of coal samples taken from Ilgın, Ermenek and Zonguldak regions were examined. Conversion time and gasification rates of Ilgın and Ermenek coals were investigated using thermogravimetric analyzer at 700 °C, 750 °C, 800 °C and 850 °C in CO2 atmosphere conditions, and comparisons were made between the samples. Findings of the current study revealed that the conversion time of the Ilgın coal at 800 °C and the Ermenek coal at 850 °C were shorter than the conversion time at other temperatures compared with the same coal types.