Kıl keçi oğlaklarında büyüme eğrisi modellerinin arşılaştırlması
Comparison of growth curve models in hair goat kids
- Tez No: 485084
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Kıl keçisi oğlaklarında doğumdan itibaren 12 aylık yaşa kadarki olan dönemde canlı ağırlığa ait veriler kullanılarak büyüme eğrisi parametrelerinin Brody, Logistik, Gompertz ve von Bertalanffy modelleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Büyüme eğrisi parametreleri (A, B ve K) Gompertz modelinde dişiler için sırasıyla 30.08±0.99, 3.35±0.09 ve 0.34±0.01 ve erkekler için sırasıyla 31.63±0.71, 3.54±0.22 ve 0.37±0.01; Brody modelinde dişiler için sırasıyla 44.30±3.40, 1.07±0.01 ve 0.13±0.01 ve erkekler için sırasıyla 40.51±2.43, 1.09±0.01 ve 0.16±0.01; Logistik modelinde dişiler için sırasıyla 27.98±0.83, 12.20±0.61 ve 0.54±0.02 ve erkekler için sırasıyla 30.08±0.63, 13.40±1.58 ve 0.58±0.02 ve von Bertalanffy modelinde ise dişiler için sırasıyla 31.74±1.15, 0.75±0.01 ve 0.27±0.01 ve erkekler için sırasıyla 32.77±0.80, 0.78±0.03 ve 0.30±0.01 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonunda Logistik modelin, belirleme katsayısının (R2) yüksek, hata kareler ortalamasının (HKO), artık değerler ile gerçek veriler arasındaki korelasyonların (AGAK), Akaike bilgi kriteri (AIC) ve Bayes bilgi kriteri (BIC) değerlerinin düşük olması nedeniyle oğlak verilerine oldukça iyi uyum gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine growth curve parameters with Brody, Logistik, Gompertz and von Bertalanffy models by using body weights of Hair goat kids from birth to 12 month ages. The growth curve parameters (A, B and K) were determined as 30.08±0.99, 3.35±0.09 and 0.34±0.01 for females and 31.63±0.71, 3.54±0.22 and 0.37±0.01 for males in Gompertz model, respectively; as 44.30±3.40, 1.07±0.01 and 0.13±0.01 for females and 40.51±2.43, 1.09±0.01 and 0.16±0.01 for males in Brody model, respectively; as 27.98±0.83, 12.20±0.61 and 0.54±0.02 for females and 30.08±0.63, 13.40±1.58 and 0.58±0.02 for males in Logistic model, respectively; as 31.74±1.15, 0.75±0.01 and 0.27±0.01 for females and 32.77±0.80, 0.78±0.03 and 0.30±0.01 for males in von Bertalanffy, respectively. In terms of model selection criteria with a high degree of accuracy coefficients of determination (R2) and a low degree of Mean Square Error (HKO), correlation between live weight and residuals (AGAK), Akaike Information Criteria (AIC) and Schwarz's Bayesian Information Criteria (BIC) Logistic model was found to be mathematically adequate for describing the growth in Hair goat kids.