Citrullus lanatus var. Lanatus ve C. Lanatus var. Citroides türlerinde anter kültürü yöntemiyle haploid bitki elde edilmesi
Obtention of haploid plant in Citrullus lanatus var. Lanatus and C. Lanatus var. Citroides species by anter culture method
- Tez No: 529962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma Citrullus lanatus var. lanatus ve Citrullus lanatus var. citroides karpuz türlerinde anter kültürü yöntemiyle haploid bitki elde etmek amacıyla yapılmıştır. Denemede Citrullus lanatus var. lanatus alt türüne ait 1 açık tozlanan çeşit (Halep Karası) ve 1 hibrit çeşit (Crimson Tide) ve Citrullus lanatus var. citroides alt türüne ait 2 genotip (PI 296341 ve PI 189225) yer almıştır. Anter kültürü uygulamalarında 2 mg/l 2.4-D + 90 g/l sakkaroz takviye edilmiş MS besi ortamı sabit kullanılmış olup, farklı dozlarda (1 ve 1.5 mg/l) 6-Benzylaminopurine (BAP) denenmiştir. Ayrıca ortam içeriklerine, poliaminlerin etkisinin incelenmesi amacıyla da farklı dozlarda (500 ve 1000 µM/l) ayrı ayrı ve her ikisi birlikte spermidin (SPD) ve putresin (PUT) eklenmiştir. Araştırmada 14 farklı ortam kombinasyonu denenmiştir. Çalışmada iki farklı deneme kurulmuştur. Birinci denemede çiçek tomurcukları antezisten 1 gün önce toplanmış ve anterler 32°C'de 2 gün karanlıkta bekletildikten sonra kültüre alınmıştır. İkinci denemede ise antezisten 2 gün önce toplanan tomurcuklar ön sıcaklık uygulamasına tabi tutulmadan kültüre alınmıştır. Sonuçlar incelendiğinde farklı ortamlarda kullanılan genotipler bazında değişen oranlarda anter gelişimi ve kallus oluşumu görülmekle birlikte bitkiye dönüşüm gerçekleşmemiştir. Poliamin (SPD ve PUT) kullanımının karpuzda anter kültürüne etkisi ise net olarak görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with Citrullus lanatus var. lanatus and Citrullus lanatus var. citroides in order to obtain haploid plant in watermelon species by anther culture method. In the experiment, 1 open pollinated species (Halep Karası) and 1 hybrid type (Crimson Tide) belonging to Citrullus lanatus var. lanatus subspecies and 2 genotypes of the Citrullus lanatus var. citroides subspecies (PI 296341 and PI 189225) were used. In anther culture applications, 2 mg/l 2.4-D + 90 g/l sucrose supplemented MS medium was used and 6-Benzylaminopurine (BAP) was tried at different doses (1 and 1.5 mg/l). Additionally, spermidine (SPD) and putresine (PUT) were added separately to the media contents at different doses (500 and 1000 lM/l) to investigate the effect of polyamines. 14 different media combinations were tried in the study. Two different experiments were established in the study. In the first experiment, flower buds were collected 1 day before anthesis and the anthers were cultured at 32 °C for 2 days in dark condition and then cultured. In the second experiment, the buds were collected 2 days before the anthesis were cultured without being subjected to pre-heat treatment. According to the results, anther development and callus formation were observed at varying rates on the basis of genotypes used in different medium but no transformation into plants. The effect of polyamine (SPD and PUT) on anther culture in watermelon has not been clearly observed.