Değişik uçlu makromoleküllerin sentezi ve metal komplekslerinin spektroskopik metotlarla incelenmesi
Synthesis of variable pointed macromolecules and investigation of metal complexes by spectroscopic methods
- Tez No: 485087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Asimetrik Schiff bazlarının metal kompleksleri Zn (II), Ni (II), Cu (II) ve Pb (II) ile sentezlenmiştir. Asimetrik Schiff bazı 1,2-fenilendiamin, 2,5-dihidroksibenzaldehit, 1-pirenkarboksialdehit ve 3-hidroksibenzaldehitin kondensasyonu ile elde edilmiştir. Schiff bazı ligandları ve bunların metal komplekslerinin FT-IR, 1H NMR, UV-Vis, antikanserojen özellikleri, elementel analiz, manyetik momenti ve floresan çalışmaları ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal complexes of Zn(II), Ni(II), Cu(II) and Pb(II) with unsymmetrical Schiff bases were synthesized. The unsymmetrical Schiff base was obtained with the condensation of 1,2-phenlendiamine, 2,5-dihydroxybenzaldehyde, 1-pyrencarboxaldehyd and 3-hydroksibenzaldehyd. The Schiff base ligands and their metal complexes were characterized by, FT-IR, 1H NMR, UV–Vis, anticarcinogenic properties, elemental analysis, magnetic moment and fluorescence studies.