Gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss) yetiştiricilik tesislerinin yapısal analizi: Hakkari ili örneği
Structural analysis of rainbow trout farms: A case of Hakkari
  1. Tez No: 783308
  2. Yazar: FATİH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Hakkâri İlinde faaliyet gösteren gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) işletmelerinin yapısal analizi, kuruluş aşamaları, sahip oldukları kaynaklar, personelin öğrenim durumları ile kullanılan kaynaklar irdelenerek karşılaşılan sorunlar ortaya konulmuş bu alanda faaliyet gösterecek diğer girişimcilere yol gösterici bir kaynak olması amaçlanmıştır. İşletmelerin kaynak suyu ve dere suyunda üretim yaptıkları ve su kaynağına ortalama uzaklıklarının 1.2 km olduğu görülmüştür. Suyun işletmelere ve havuzlara ulaştırılmasında PVC kapalı boru sistemi ve beton, toprak, yan duvarları toprak kanaletler kullanılmakta olup suların yılda 2-3 gün hafif düzeyde bulanık olduğu ve önlem olarak da çökeltme havuzu kullandıkları ve balıklara belli bir süre yem vermedikleri bildirilmiştir. İncelenen işletmelerin tamamında hazır yemlerin tercih edildiği, ancak kullanılan yemlerin pahalı olmasından dolayı ekonomik açıdan zorluk yaşandığı belirlenmiştir. İşletmelerin tümünde yem deposunun bulunduğu ve günlük yemleme periyodunun yavrularda ve büyütmede 2-6 öğün, anaçta ve damızlıkta 1-3 öğün olarak gerçekleştirildiği görülmüştür. İşletmelerde yıllık kullanılan yem miktarının 50-114 ton arasında değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca, FCR bilgisi sadece tek bir işletmeden alınmış olup bu rakam 1.2 olarak verilmiştir. Tüm işletmeler içerisinde sadece bir tanesinin yatırım kredisi ve işletme kredisi kullandığı tespit edilmiştir. Kredi faizlerinin yüksek ve miktarlarının düşük olması gibi nedenlerden dolayı kredi çekmenin zor olduğu bildirilmiştir. İşletmelerin tümü su ürünleri teşviklerinin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Bu tez çalışmasında gökkuşağı alabalığı üretiminde önemli bir potansiyele sahip olan Hakkari ilindeki işletmelerin yapısal olarak incelenmesi ile mevcut profilin değerlendirilmesi sağlanmış, aynı zamandan ileride bu bölgeye yatırım yapmayı planlayan girişimcilere önemli bilgiler sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural analysis of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) businesses operating in Hakkari province, the stages of establishment, the resources they have, the educational status of the personnel and the resources used, the problems encountered are revealed and it is aimed to be a guiding resource for other entrepreneurs who will operate in this field. It has been observed that the enterprises produce in spring water and stream water and their average distance to the water source is 1.2 km. PVC closed pipe system and concrete, soil, earthen side walls are used to deliver water to enterprises and pools. It was determined that ready-made feeds were preferred in all of the examined enterprises, but economic difficulties were experienced due to the expensiveness of the feeds used. It has been observed that all of the farms have a feed store and the daily feeding period is 2-6 meals in puppies and rearing, and 1-3 meals in broodstock and breeder. It has been determined that the amount of feed used annually in the enterprises varies between 50-114 tons. In addition, FCR information was obtained from only one enterprise and this figure is given as 1.2. It has been determined that only one of all businesses uses investment loans and business loans. It has been reported that it is difficult to obtain loans due to reasons such as high interest rates and low amounts. All of the enterprises stated that the aquaculture incentives were insufficient. In this thesis, it is aimed to evaluate the existing profile by structurally examining the enterprises in Hakkari province, which has an important potential in rainbow trout production, and to provide important information to the entrepreneurs who plan to invest in this region in the future.