Atıklardan üretilen ısı yalıtım malzemelerinin yaygın kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ile karşılaştırılması
Comparison of thermal insulation materials produced from waste with commonly used thermal insulation materials
  1. Tez No: 485276
  2. Yazar: NAZİFE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEN ACUN ÖZGÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yenilenemeyen kaynakların hızlı bir şekilde tüketildiği günümüzde atıkların geri dönüşümü önem kazanmıştır. Bu bağlamda ülkeler geri gönüşüm bilincini geliştirmek için çeşitli yasal düzenlemeler yapmaktadır. Malzeme üretim süreci içeririsin de atıkların hammadde olarak değerlendirilmesi hem kaynak tüketimini azaltmakta hemde maliyeti en aza indirmektedir. Kaynak tüketiminin fazla olduğu yapı malzemesi üretimi alanında da çeşitli atıkların alternatif ısı yalıtım malzemesi üretiminde kullanılması bu açıdan önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; atıklardan üretilen ısı yalıtım malzemelerinin performans özelliklerinin belirlenerek piyasada yaygın kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ile karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda yaygın kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve atıklardan üretilen ısı yalıtım malzemelerinin özellikleri ortaya koyulmuş ve daha sonra karşılaştırmaları yapılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalar sonucunda çok çeşitli inorganik ve organik kökenli atığın ısı yalıtım malzemesi üretiminde kullanılabildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the characteristics of the thermal insulation materials produced from the waste and compare them with commenly used thermal insulation materials in terms of performance. The study is generally based on literature research and the thesis work flow can be summarized as follows: • In the first chapter, the definition of purpose, scope and method of work; • In the second chapter, the concept of waste and waste management is examined; • In the third chapter, the concept of heat and heat is examined and the properties of commonly used thermal insulation materials are explained; • In the fourth chapter, the studies on the production of waste thermal insulation material and the properties of these materials are presented; • In the fifth chapter, it is compared with commonly used thermal insulation materials of new thermal insulation materials produced with waste; • In the last chapter, the results of the study and suggestions are given.