تدقيق سلاسل أحمد بن حنبل في مسنده عمَّن روى عن عبيد الله عن نافع عن ابن عمر (Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde Ubeydullah-Nafi-İbn Ömer Tarikiyle Gelen Rivayetlerin Tedkiki)
Tadkiku Salasili Ahmad b. Hanbal fi Musnadihi an Man Rava an Ubaydillah an Nafi an Ibn Umar
  1. Tez No: 485390
  2. Yazar: AHMAD ALMOHAMAD ALHUSSEİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde yer alan "Ubeydullah - Nafi' - İbn Ömer'den gelen rivayetler çalışma alanımızı oluşturmaktadır. Çalışmamızda hem bu üç ravi hem de Ubeydullah ile Ahmed b. Hanbel arasında yer alan ravilerin biyografileri hadis ilmi açısından incelenmiştir. Tespitimize göre Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde bu silsileden 59 raviden gelen toplam 281 hadis bulunmaktadır. Tezimizde cerh ve tadil alimlerinin ve varsa İbn Hanbel'in bu raviler hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Çalışmamızda, Ubeydullah ile İbn Hanbel arasında yer alan 58 ravinin, 1087 hoca ve öğrencilerinin, tam adları, yaşadıkları yer ve ölüm tarihleri tespit edilmiş, onlar haklarında kısa bilgiler verilmiştir. Umarım bu çalışma hadis ilmi ve özel olarak Müsned üzerine çalışan araştırmacılara ışık tutup fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ahmad ibn Hanbal's chains of Hadith in his Musnad, from those who reported from Ubaydullah who reported from Nafi' who reported from Ibn Umar, a study of the narrators' lives, through their Sheikhs (teachers) and students, and the number of Hadiths narrated by each narrator out of 281 Hadiths for the chain studied in Imam Ahmad's Musnad. So, 59 narrators were collected, in addition to the opinions of the scholars of al-jarh wa al-taʻdil (discrediting and accrediting); and if a saying by Imam Ahmad is available, it is mentioned. Shedding light on the golden chain in Imam Ahmad's Musnad (Ubaydullah reporting from Nafi' reporting from Ibn Umar), which is different from the golden chain of Ibn Hajar al-Asqalani (Malik reporting from Nafi' reporting from Ibn Umar). Studying the narrators before the chain, and considering the opinions of the scholars of al-jarh wa al-taʻdil (discrediting and accrediting) gives a full picture on how reliable the narrated Hadith is and its level. 58 narrators, 280 Hadiths, 1085 Sheikhs (teachers) and students, with their full names and last names, where they lived and when they died, in the hope that it will be beneficial to students and scholars.