Sermaye birikimi ve temettü politikaları: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı bir analiz
Capital accumulation and dividend policies: A comparative analysis for developed and developing markets
  1. Tez No: 485403
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUH OĞUZHAN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veri seti, S&P 500, FTSE 100, Nikkei 225, CAC 40, SSEC, BOVESPA, NSEI ve BIST 100 endekslerinden seçilen 1117 banka dışı firmanın 2010-5 dönemi yıllık gözlemlerinden oluşmaktadır. Sistem GMM yöntemiyle tahmin edilen sonuçlara göre, temettü politikaları sermaye birikimini doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Nakit temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki doğrudan etkileri negatifken, dolaylı etkileri pozitiftir. Ancak, nakit temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki doğrudan etkisinin boyutu, dolaylı etkisine kıyasla, daha büyüktür. Bu nedenle, nakit temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki toplam etkisinin negatif olduğu tespit edilmiştir. Gelişmekte olan piyasalarla kıyaslandığında, Gelişmiş piyasalarda, sermaye birikimi nakit temettü politikalarının doğrudan etkilerine daha duyarlıdır. Diğer yandan, gelişmiş piyasalara kıyasla, gelişmekte olan piyasalarda, firmaların sermaye birikimi nakit temettü politikalarının dolaylı etkilerine daha duyarlıdır. Bu çerçevede, gelişmiş piyasalarda faaliyet gösteren firmaların temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki toplam etkisi negatifken, gelişmekte olan piyasalarda faaliyet gösteren firmaların temettü politikalarının sermaye birikimi üzerindeki toplam etkisi neredeyse sıfırdır.
Özet (Çeviri)
The effects of dividend policies on the capital accumulation have been investigated in this study. The dataset used in the study consists of annual observations between 2010 and 2015 of 1117 non-bank firms selected from S&P 500, FTSE 100, Nikkei 225, CAC 40, SSEC, BOVESPA, NSEI and BIST 100 indexes. According to the results that are estimated by System in GMM, dividend policies affect the accumulation of capital as direct and indirect. While the direct effect of cash dividend policies on the capital accumulation is negative, the indirect one is positive. But, the magnitude of the direct effect of cash dividend policies on the capital accumulation is larger than the indirect effect. So the total effect of cash dividend policies on the capital accumulation is determined as negative. The direct effect of cash dividend policies on the capital accumulation is more sensitive to the developed markets, in comparison with the emerging markets. On the other hand, the indirect effect of cash dividend policies on the accumulation of capital is more sensitive to the developing markets, in comparison with the developed markets. In this context, while the total effect of the dividend policies on the capital accumulation of the firms operated in the developed markets is negative, the firms operated in the developing markets is almost zero.