Yurt içi pazarlama çevresi faktölerinin mobil bankacılık uygulamalarının benimsenmesi üzerindeki etkileri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden bir uygulama
The impact of domestic marketing environment on adoption of mobile banking: Case study of Democratic Republic of Congo (DRC)
- Tez No: 485411
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda hızlı gelişen teknoloji mobil hizmet sektöründe yenilik getirmektedir. Bu yenilikler içerisinde, günümüzde en çok kullanılan finans sektöründe mobil bankacılık hizmetedir. Mobil bankacılık, hızlı işlemler yapma, bilgi takibi kolaylığı,kullanıcılar için zaman ve maliyet tasarrufu avantajları sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti pazarında mobil bankacılık uygulamalarının nasıl benimsediğini ve mobil bankacılılık hizmetlerinin tüketici üzerinde etkisinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmamız amacı ulaşmak için Kongo Demokratik Cumhuriyeti mobil bankacılık benimsemesini hangi faktörleri etkiliğini bunları belirlemek için teknoloji kabul modeli ve yurt içi pazarlama çevre faktörlerini kullanılmaktadır. Çalışmalarda tanımlayıcı analiz, faktör analiz ve regresyon analizi kullanmaktadır. Bununla birlikte, sonuçlarımızı değerlendirmek için en önemli analiz regresyon analizizdir. Çalışma katılan sayı 390 kişidir ve SPSS 23.0 programı anket gerçekleşmek için desteklenmiştir. Bulgularda,kullanım niyetinin Kongo kullanıcıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, tutum,politik ve yasal çevre faktörler,mobil bankacılık benimsemesinde kullanıcıları etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, technology has developed rapidly and also bring innovation in mobile services sector. Among this innovations, mobile banking service is one of the most used nowadays. Mobile banking has the advantage of doing fast transaction, easy to follow information, time and cost saving for users. The purpose of this study is to examine how mobile banking services has been accepted and which factors influence customers in Democratic Republic of Congo to use mobil banking. To reach our goal, we use technology adoption model and domestic market environmental factors to conduct research and identify which factors influenced the acceptance of mobile banking in Congo. For the purpose of our study, we've used descriptive analysis, factor analysis and regression analysis. However, regression analysis was the most important of them to Show our results. All the work has been done using SPSS 23.0 running on Windows with a sample of 390 participants. Results of the study show that the intention to use has a positive effect on Congolese users. In addition, the Attitude to use, political and legal environmental factors also influence users in the acceptance of mobile banking. Findings also show that perceived usefulness, perceived ease of use and technology have impact on congolese customers while accepting mobile banking.