Hrant dink cinayeti: Cinayete giden süreçte ve cinayet sonrasında medya haberlerinin analizi
Hrant dink assassination: the analysis of media news before and in the aftermath of the assassination
- Tez No: 285824
- Danışmanlar: PROF. İHSAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Journalism, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hrant Dink adlı gazetecinin 19 Ocak 2007 tarihinde İstanbul'da öldürülmesi, gerek Türkiye'nin içerisinde, gerekse de uluslararası kamuoyunda geniş yankı bulmuştur. Dink'in gazeteci olması, Türkiye'deki Ermeni topluluğuna mensup olması, bazı konulardaki aykırı fikirleri dile getirmesi gibi özellikleri ve öldürülmeden önce aldığı tehditler nedeniyle Dink cinayeti, ulusal ve uluslararası basında sıklıkla yer almıştır. Ancak, gerek öldürülmeden önce Dink'le ilgili ulusal medyada yer alan haberler, gerekse de Dink cinayetinin ulusal ve uluslar arası medyada yansıtılış biçimi ile ilgili yeterli bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bağlamda, bu araştırma öldürülmeden önce Hrant Dink ile ilgili ulusal medyada yer alan haberleri, öldürüldükten sonra cinayetin ulusal medya ve uluslar arası medyada yansıtılış biçimini incelenmeye çalışmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, öldürülmeden önce Hrant Dink ile ilgili bazı ulusal medya organlarınca olumsuz haberler yapılmıştır. Bu haberlerin bir kısmında ise Dink'e yönelik çok ciddi ithamlarda bulunulmuştur. Bu bağlamda, Dink'e yönelik bu olumsuz haberlerle, o dönem Türkiye'nin içerisinden geçtiği siyasi süreç arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmektedir. Dink'in ölümü sonrasına bakıldığında ise, cinayetin ülke içinde huzuru bozucu ve istikrarı zedeleyici sonuçlar doğurmuş olduğu görülmektedir. Cinayet sonrası yapılan ulusal yayınlarda, cinayetin sorumluluğunun farklı kesimlere yüklendiği ve bu süreçte ülke içinde en çok güvenlik kuvvetlerini konu alan yayınlar yapıldığı belirlenmiştir. Uluslararası medya ise cinayeti ele alırken daha çok ifade özgürlüğü, sözde Ermeni soykırımı ve Türk Ceza Kanununun 301. maddesi konularına yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Hrant Dink, a prominent Turkish-Armenian journalist, was assassinated in Istanbul on 19th January, 2007. The assassination echoed not only inside Turkey, but also outside the country. Dink was a member of Turkish Armenian community, he was a journalist, and he was advocating the Armenian genocide allegations, so he appeared in the Turkish media many times before being assassinated. Despite intensive media coverage of his assassination, there was not enough research analyzing how the assassination was presented by national and international media. For this reason, this research tries to analyze how Dink?s name was presented by national media before the assassination, and how his assassination was covered by national and international media. According to research findings, Dink?s assassination wounded Turkey?s image as a country. The research findings also indicated that some national newspapers published news that mentioned Dink?s name in a negative manner. In addition, national media focused on security forces and their responsibility in Dink?s assassination. International media, however, focused on the Article 301 of the Turkish penal code, freedom of expression and Armenian genocide allegations.