Türklerde geleneksel atlı sporların yapılışı, kaynağı ve bilinmeyen yeni boyutları
- Tez No: 48543
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLÜM BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
261 ÖZET Türkler tarafından evcilleştirilen at, kısa zamanda Türk kültür bütünü içinde baş değeri kazanarak sosyal yapı ve yaşayışın her safhasında yer almıştır. Binicilik rolüyle Türk kültüründe bir aksiyon olan at, bir çok spor olayında ve özellikle askeri amaçlı uygulanananlarda ana unsur olmuştur. Bunun tabii bir sonucu olarak binicilik sporları Türkler arasında çok erken devirlerden itibaren yapılmaya başlanmıştır. Orta Asya'nın coğrafi şartlarına ve yaşam tarzına uygun oluşan atlı kültür, binicilik sporlarının şekillenmesini ve gelişmesini sağlamıştır. Türk kültüründe atın yeri ve önemi oldukça geniş, aynı genişlikte de geleneksel atlı sporun mevcut olduğu muhakkaktır. Türkler, tarihi süreç içerisinde Türk ve dünya spor tarihine yansıyan 39 adet geleneksel atlı spor yapmışlardır. Bu sporlardan ll'i çeşitli sebeplerden ötürü unutulmuş, 9'u unutulmaya yüz tutmuştur, bunlardan bazılarına başka milletler sahip çıkarak kendi kültürlerinin ürünleriymiş gibi uluslararası spor halkasına eklemişlerdir. Yine bu sporlardan 19'u günümüzde yapılmaya devam dilmektedir. Geleneksel atlı sporlar, Türklerde maddi ve manevi bir çok fonksiyonları icra etmekte; en önemlisi millet idealinin tabii ifadesi olan geleneksel kültür unsurlarını hâlâ bünyesinde barındırabilmektedir. Ancak, bu sporlar gerek milli bünyede, gerekse milletlerarası platformlarda hak ettiği yeri alamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY After being domesticated by Turks, a horsegained very special value in every phase of social life & structure within Turkish Culture. The horse played crucial role within Turkish culture in relation to horsemanship and she became primary mean in various events particularly in military practies. As a result, horsemanship sports among Turks had been practiced since very early ages. Horseman culture which developed in conformity with middle Asia's geographical conditions and life styles prompted the formation and enhancement of horsemanship sports. In Turkish culture, the horse has a very special place and importance. Horsemanship sports importance is also parallel to that of horse. In Cultural process of history Turks had created 39 types of traditional horseman sports which were reflected in Turkish the world sports history. Among the above sports 1 1 of them had already been forgetted due to undetermind causes and 9 of them have almost been forgotten. Furthermore same of them had been claimed by different nations and presented as if their own products in international sports events. Nonetheless, 19 of them are still being performed by various Turkish groups. Traditional horseman sports perform various materialistic and sprilual functions. The most important functions of horseman sports is to include traditional culture elements which are natural products of being a nation. However, so far neither in international nar in national platform these sports have and the value which they deserved.