6-12 yaş grubu normal çocukların Linkoln Oseretzky Motor Gelişim Testi'ne göre psikomotor yeteneklerinin araştırılması
  1. Tez No: 48544
  2. Yazar: MEHMET İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada kullanılan test, Oseretzky'nin 1929 ve 1931 yıllarında motorik gelişimin anlaşılması konusunda geliştirdiği ve en son revizyonunun 1971 yılında Eggert tarafından yapılan“Lincoln Oseretzky Motor Gelişim Testi Hamburg Versiyonu”isimli testtir. 6-12 yaş çocukların genel motor gelişimlerini belirleyebilme amacıyla Lincoln Oseretzky Motor Gelişim Testi Hamburg Versiyonu (LOS KF 18) ele alınmış ve uygulanmıştır. Uygulamada, testin ülkemizde geçerli ve güvenilir olup olmadığı araştırılmış ve İstanbul ili için norm çalışması yapılmıştır. Testin geçerlik-güvenirlik çalışması için örneklem grubunu; 6-12 yaşlarındaki her yaştan öğrenciler oluşturmuştur (n=354). LOS KF 18'de bulunan kemlerden çoğu klinik çalışmalarda kullanıldığı için, test bir kaç nöroloji uzmanının görüşüne sunulmuştur. Böylece içerik geçerliklerinden yüzeysel geçerlik uzman görüşü alınması yoluyla sağlanmıştır. LOS KF 18 itemlerinin ayırdediciliğinin sınanması için yapılan t-testi işleminden sonra LOS KF 18'in 11 iteminin 0.01, 7 iteminin ise 0.05 seviyesinde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Norm çalışması kapsamında araştırmanın örneklemini ise; Avcılar, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Üsküdar ilçelerinde bulunan okullardaki 6-12 yaşlarındaki öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem belirlenirken, normal sınıflardaki bedensel, zihinsel ve öğrenme özrü olmayan çocuklar random olarak seçilmiştir (n=l 199). LOS KF 18'in güvenirlik çalışması için; test-tekrar test yöntemi ile test, aynı deneklere farklı zaman aralıklarında (3 hafta ara ile) uygulanmıştır. Her iki uygulama arasında alınan sonuçlarla korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Testin iç tutarlılık katsayısının hesaplanmasında ise Cronbach Alpha formülü kullanılmıştır. Test-tekrar test yöntemiyle pearson momentler çarpını korelasyon katsayısı (r=0.87), istatistiksel olarak anlamlı (PO.01) bulunmuştur. LOS KF 18'in İstanbul standardizasyonu için deneklerin standart puanlan hesaplanmıştır.“Z”standart puanının dönüştürülmesiyle elde edilen“T”standart puanı, kişinin normal dağılım eğrisi içindeki yerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Norm çalışması kapsamında Lincoln Oseretzky Motor Gelişim Testinin aritmetik ortalaması 10.759, standart sapması 3.563 olarak bulunmuştur. LOS KF 18'den alınabilecek en yüksek puan 18, en düşük puan ise O (sıfır) dır. Hipotezlerin sınanmasında tek yönlü varyans analizi, Student Nevvman Keuls ve chi-square teknikleri kullanılmıştır. Hipotez 3'de gelir seviyesinin motor gelişimi üzerinde olumlu bir etki yapması beklenilmiştir. Elde edilen veriler hipotezi desteklemiştir (F(2, 249.7)=20.3 P0.05 ), (F (18, 2.02)=1.27 P>0.05). Hipotez 7'de çocukların doğum yerlerine bağlı olarak test skorlarında bir farklılaşma beklenilmekteydi. Elde edilen verilere uygulanan varyans analizi testi sonuçlarına göre hipotez desteklenmemiştir (F(18, 290.36)=!,14 P>0.05). Hipotez 8'de hiç kardeşi olmayan çocukların test skorlarında kardeşi olanlara göre bir farklılaşma beklenilmekteydi. Yapılan varyans analizi testi sonuçlarına göre hipotez desteklenmemiştir (F (18,1.41)=0.78 P>0.05 ). Hipotez 9'da yaşa bağlı olarak motor gelişimin artması beklenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of this study is“A Research On Six To Twelve Year-Old Normal Children's Motor Abilities According To Lincoln-Oseretzky Motor Development Test”. in this research, Lincoln Oseretzky Motor Development Test- Hamburg Version (LOS KF 18) was used and administered to the children betvveen the ages of 6-12 to deternıine general motor development. Before investigating children's motor development level in istanbul, the test's validity and reliability in Turkey was determined. For the validity and reliability studies, the sampling group was randomly selected from the children among 6 year-olds to 12 year-olds (n=354). Since many items of LOS KF 18 are being used for clinical purposes, severai neurologists were asked about their opinions on items. This formed the expert judgement aspect of content validity. The item discrimination of LOS KF 18 was searched by using t-test analysis. As a result of analysis, 11 items of LOS KF 18 proved to be discriminating at the signifîcance level of 0.01 while the discrimination of remaining 7 items appeared to be statistically significant at 0.05 sîgnificance level. The sampling group for the norm study consisted of 6-12 year old children randomly selected from the districts of Avcılar, Beşiktaş, Beykoz, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Üsküdar. When the children were selected the only measure the researcher used was students' not being physically, mentally ör learning disabled (n=l 199). For the reliability analysis, the test was administered to the same subjects at three week intervals. The results were used in caîculating the correlation coefîicient. The test's internal consistency coefîicient was calculated using the Cronbach Alpha Formula. The reliability study of LOS KF 18 included stability against time (test-retest method). The results shovved that there was a statistically signifîcant correlation (r=0.87; p0.05), (F(18, 2.02)=1.27 P>0.05). The test scores were expected to show a statistically significant difference in relation to birth place in hypothesis seven. One tail variance analysis done on data has displayed no difference created by these two variables (F(18, 290.36)=1,14 P>0.05). In hypothesis eight, it was expected that children's test scores would show a difference in relation to whether the children have siblings. One tail variance analysis done on data did not prove the hypothesis (F (18, 1.41)=0.78 P>0.05). In hypothesis nine, the effect of age on motor development was examined. One tail variance analysis was used to test the hypothesis.