Enterik kaplı preperatların barsaktan emilimi üzerine Omeprazol'ün olası bir etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 48548
  2. Yazar: ZEYNEP NEFESOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
III 2. ÖZET Omeprazol peptik ülser, reflux özofajit ve Zollinger- Ellison sendromunun tedavisinde kullanılan ve mide asit salgısını en etkin bir şekilde inhibe eden bir ilaçtır. Bu etkisi sonucunda mide pH sı yükselir. Enterik kaplı tabletler midenin asit ortamına dayanıklıdırlar ve barsağın alkali ortamında açılırlar. Bu çalışmada mide pH sının omeprazol tarafindan yükseltilmesi sonucunda enterik kaplı preparatların absorpsiyonunda herhangi bir değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla Latin square yöntemine göre 8 denekle çalışılmış ve denekler normal asetil şahsilik asit tableti veya enterik kaplı sodyum salisilat tabletini tek başına başına veya 3 gün omeprazol kullanımından sonra almışlardır. Salisilat serum düzeyleri modifiye edilmiş Brodie yöntemine göre tayin edilmiştir. Omeprazol normal tabletlerden biyoyararlanımı değiştirmediği halde, enterik kaplı tabletlerin absorbsiyon hızını anlamlı derecede arttırmıştır. Bulgularımız, omeprazol kullanımına bağlı olarak mide pH'smda meydana gelen yükselme nedeni ile enterik kaplı tabletlerin erken çözündüğünü ve muhtemelen bunun sonucu olarak erken absorpsiyon görüldüğünü düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
IV 3. SUMMARY Omeprazole is an agent effective in the treatment conditions such as peptic ulcer, reflux oesophagitis and Zollinger- Ellison syndrome. It reduces the gastric acid secretion by inhibiting the proton pump and elavates the gastric pH. Enteric coated tablets are known to remain intact in the acid medium of the stomach but they dissolve in the alkaline medium of the intestine. The purpose of this study was to evaluate the effect of omeprazole on the absorption of enteric coated salicylate preparations. The study was carried out according to Latin Square design. 8 healty subjects recieved either standart acetyl salicylic acid tablets or enteric coated tablets either alone or following 3 days treatment with single dose omeprazol (20 mg per day). Serum levels of salicylate was determined by the modified method of Brodie. According to our results, omeprazol treatment did not effect the bioavailability from normal salicylate tablets but the absorption rate of salicylate from enteric coated tablets was increased significantly. Most probably, an increase in gastric pH following treatment with omeprazol causes an early release of salicylate from enteric coated tablets.