UV türev spektroskopisi yöntemiyle çeşitli farmasötik formlarda ambroksol miktar tayini
Quantitative determination of ambroxol in pharmaceuticals by UV derrivative spectroscopy
- Tez No: 91566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
w ÖZET Ambroksol içeren tabletler, şuruplar ve pediatrik şuruplardaki etken madde miktarı, direkt UV spektroskopisi ve UV türev spektroskopisi yöntemleriyle tayin edilmiştir. Tabletlerde tayinler, 10-35 ug/mL derişim aralığında 245 nm'de ve birinci türev 255 nm'de gerçekleştirilmiştir. Şuruplarda ve pediatrik şuruplarda ise girişime neden olan koruyucular mevcuttur. Şuruplarda Ambroksol tayini, 33-88 ug/mL derişim aralığında 308 nm'de ve birinci türev 256.4 nm'de gerçekleştirilmiştir. Şuruplarda koruyucu olarak bulunan ve Ambroksol girişimi nedeniyle direkt yöntemle tayin edilemeyen paraben için seçilen dalga boyu, birinci türev 277,2 nm ve derişim aralığı 3,88-11.64 ug/mL'dir. Pediatrik şuruplarda da aynı yöntem izlenmiş, Ambroksol, 33- 88 ug/mL derişim aralığında 308 nm'de ve birinci türev 265 nm'de tayin edilmiştir. Pediatrik şuruplarda koruyucu olarak bulunan benzoik asit için tayinin yapıldığı dalga boyu birinci türev 244,6 nm ve derişim aralığı 5,1-15,3 ug/mL'dir. önerilen yöntemlerin işlerliği, geri kazanım çalışmalarıyla kontrol edilmiştir. Tüm çalışmalarda çözücü olarak distile su kullanılmıştır. Sonuçlar doğruluk, kesinlik ve tekrarlanabilirlik ve hassasiyet açısından istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Active element amounts in tablets, syrups and pediatric syrups containing ambroxol are determinated by direct UV spectroscopic and derivative UV spectroscopic methods. The determinations in tablets are made at 10-35 ng/mL concentration rates at 245 nm for the direct UV spectroscopy and 255 nm for the first derivative UV spectroscopy. In syrups and pediatric syrups preservative substances causing interference exists. Ambroxol determination in syrups are made in 33-88 ng/mL concentration rates at 308 nm and 256.4 nm for the first derivative UV spectroscopy. The wavelength chosen for paraben which exists as a preservative in syrups and can not be determinated directly because of the interference of Ambroxol is 277.2 nm for the first derivative UV spectroscopy and the concentration rate is 3.88-1 1.64 ng/ml_. The same method is applicated in pediatric syrups. Ambroxol is determinated at 33- 88 (ig/mL concentration rates and 308 nm wavelength for direct UV spectroscopy and 265 nm wavelength for the first derivative UV spectroscopy. The wavelength chosen for the determination of Ambroxol which exists as a preservative in pediatric syrups is 244.6 nm for the first derivative UV spectroscopy and used concentration rates are 5.1-15.3 lig/ml. The accuracy of suggested methods are controlled with recovery studies. In all methods distilled water is used as a solvent. Results are evaluated for accuracy, precision and reproducibility.