Kobay safra kesesinde serotonin reseptörlerinin araştırılmasına yönelik çalışmalar
  1. Tez No: 48546
  2. Yazar: N. ESER ERÇİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜL AYANOĞLU (DÜLGER)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Serotoninin gastrointestinal sistemin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli bir rolü olduğu bilinmektedir. Biz burada, safra kesesinin ganglionlu pleksusunda varlığı gösterilmiş olan serotoninin, safra kesesi şeritlerinde bir etkisi olup olmadığını, varsa, bu etkinin hangi reseptörler aracılığı ile oluştuğunu araştırmayı amaçladık. Longitudinal safra kesesi şeritleri 30°7C'de ve %9502 + %05CO2 ile gazlandırılan Krebs çözeltisi içeren organ banyolarına asıldı. Izometrik kasılmalar, izomerik transduser aracılığı ile (Grass FT03) poligrafla kaydedildi. (Grass poligraf model 7E). Her çalışmada aynı safra kesesinden çıkarılan 2 şerit kullanıldı ve her şeride farklı maddeler uygulandı. 5-HT (10~6 - 10-4 M) konsantrasyonla oranlı bir kasılma meydana getirdi fakat 5-HT'nin oluşturduğu bu kasılmalar Atropin ( 3.1 0"8 M ) varlığında ortadan kalktığı için kasılmaların Asetilkolin salıverilmesi aracılığı ile oluşan dolaylı bir etki olduğunu düşündürmektedir. Bu etkinin tropisetron (10~8-10~6 M) tarafından antagonize edilmesi nedeniyle 5-HT3 ve/veya 5HT4 tipi reseptörler aracılığı ile meydana geldiği düşünülmüştür. Ayrıca metizerjit' in de kasılmalar yapması ve bu etkilerinin metiotepin tarafından antagonize olması, bize bu etkilerde 5-HT-j tipi reseptörlerinin de bir rolü olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu konuda daha fazla bir şey söylemek şu an için mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serotonin (5-HT) is believed to have an important role in the regulation of the gastrointestinal system function. Since it was shown to be present at the ganglionated plexus of the guinea -pig gallbladder, we decided to investigate if 5-HT has any effect on gallbladder strips (GBS) of the guinea-pig, and if so, to examine the type of receptors that mediate this action. Longitudinal GBS were mounted in organ baths containing Krebs solution ( 37°C ) bubbled with 95 %02 + 5 %C02. Isometric contractions were recorded on a Grass polygraph ( Model 7E ) via an isometric transducer (Grass FT 03). For each study two strips were isolated from the same GB and different drug combinations was tried on each strip. 5-HT (10~6 - 10“4 M) caused concentration related contractions in the GBS. Since contractions evoked by 5-HT were abolished in the presence of atropine ( 3.10-8 m ) jt was concluded that the contractile action was mediated by the release of acetylcholine. The presynaptic 5-HT receptors mediating this effect are most probably 5-HT3 and / or 5HT4 type since the contractile effect could be antagonized by tropisetron (10”-10" M) in a concentration dependent manner. Besides, since methysergide can evoke contractions like 5-HT and since the contractile effect of 5-HT can be antagonized by Methiotepin, most probably 5-HT-] type receptors are also involved, but further studies are needed.