Enterik kaplı preparatların barsaktan emilimi üzerine Famotidin'in olası bir etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 59077
  2. Yazar: H. KÜBRA PASLALOĞLU YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
47 ÖZET Famotidin peptik ülser, Zollinger-ellison, refluks özofajit gibi hiperasidite hallerinin tedavisinde kullanılan ve mide asit sekresyonunu güçlü olarak inhibe eden ilaçlardan biridir. Bu etkisi sonucunda mide pH 'sı yükselir. Enterik kaplı tabletler midenin asit ortamına dayanıklıdırlar ve barsağın alkali ortamında açılırlar. Bu çalışmada famotidinin mide pH 'sini yükselterek enterik kaplı preparatların absorpsiyon oranını değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır. Bu amaçla Latin square yöntemine göre 10 denekle çalışılmış ve denekler normal ASA tableti veya ENT tabletini tek başına veya 3 gün famotidin kullanımından sonra almışlardır. Salisilat serum düzeyleri modifiye Brodie yöntemine göre tayin edilmiştir. Famotidin normal tabletlerin biyoyararlanımını değiştirmemiştir. Enterik kaplı tabletlerin absorpsiyon hızını bir miktar arttırmış görünse de bu artış anlamlı bulunmamıştır. Bulgularımız, akşam saatlerinde alınan FAM 'm asit salgısını azaltıcı etkisinin ertesi gün oldukça azaldığını ve bu nedenle ENT tabletler ile absorpsiyon düzeyinde bir etkileşme görülmediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Famotidine is an effective drug in the treatment conditions such as peptic ulcer disease, reflux ösofagitis, Zollinger-Ellison syndrome and hiperasidity conditions. As a result of inhibition of gastric acid secretion it elevates the gastric pH. Enteric coated tablets are known to remain intact in the acid medium of the stomach but they dissolve in the alkaline medium of the intestine. The purpose of this study was to evaluate the effect of famotidine on the absorption of enteric coated salicylate preparations. The study was carried out according to the Latin Square design. 10 healthy subjects received either standart acetyl salicylic acid tablets or enteric coated tablets either alone or following 3 days treatment with single dose famotidin (40 mg per day). Serum levels of salicylate was determined by the modified method of Brodie. Famotidin treatment did not effect the bioavailability from normal salicylate tablets. The absorption rate of salicylate from enteric coated tablets was seemed to be increased but this increase was not found to be statistically signifant. According to our results an inhibition of gastric acidity by famotidin is not sufficient or long lasting enough to change the rate of absorption of enteric coated tablets.