Kardiyovasküler rahatsızlıkları olan bireylerde depresyon, anksiyete ve çocukluk çağı travmalarının incelenmesi
Examination of depression, anxiety, and childhood trauma among individuals with cardiovascular disorders
- Tez No: 485481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, kardiyovasküler rahatsızlık tanısı konulmuş hastaların depresyon, anksiyete ve çocukluk çağı travmaları incelenmiştir. Çalışma için klinik ve klinik olmayan grupların karşılaştırılması yapılarak, kardiyovasküler rahatsızlık tanısı almayan katılımcılar ile tanı alanların depresyon, anksiyete ve çocukluk çağı travmalarının anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Çalışma için 52 klinik ve 56 klinik grup olmak üzere 108 kişinin verileri analize dahil edilmiştir. Araştırma için her iki gruba, kişisel bilgi fomu, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulanmıştır. Bilgilendirilmiş onamları alınan katılımcıların verileri istatistiksel analiz yöntemi ile incelenmiş ve hipotezler test edilmiştir. Araştırma değişkenlerine ek olarak, katılımcıların demografik değişkenlerine ilişkin betimleyici istatistik ve araştırma değişkenleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, yaş ve cinsiyet değişkenlerine göre katılımcılarda depresyon, anksiyete ve çocukluk çağı bakımından anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, kardiyovasküler rahatsızlık tanısı konulan kişilerin kontrol grubuna göre depresyon skorları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Anksiyete skorları ise klinik grupta, kontrol grubuna göre daha yüksektir. Bununla birlikte, çocukluk çağı travmalarından duygusal istismar ve duygusal ihmal alt boyutlarının kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların doğrultusunda, kardiyovasküler rahatsızlık tanısı alan kişilerin tedavi sürecinde ruhsal belirtilerin göz önünde bulundurulmasının tedavinin etkililiği anlamında etkisi olduğu ön görülmektedir. Çalışmada bu anlamda katkı sağlayabilecek bulgular elde edildiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the levels of depression, anxiety, and childhood trauma among individuals with cardiovascular disorders. For analyzing if there is any significant difference between individuals with cardiovascular diagnoses and individuals with no related diagnosis. In order to collect data, clinical and nonclinical groups were established and consisted of 52 participants in clinical group and 56 in nonclinical group. Measurement instruments were used for each group for comparing differences in levels of depression, anxiety, and childhood traumas. Participants filled“Demographic Information Form”,“Beck Depression Inventory”,“Beck Anxiety Inventory”, and“Childhood Trauma Questionnaire”after their informed consent were obtained. Research variables as well as demographic variables were elaborated with these surveys by using statistical analysis methods. Based on the results of the study, depression, anxiety, and childhood trauma subscales were not found as significantly different in terms of participants' age, gender, and marital status. However, Research variables including depression, anxiety, and childhood trauma subscales were found as significantly different in terms of participants' diagnosis of having a cardiovascular disorders. Specifically, mean scores of individuals with cardiovascular disorders in depression, anxiety, and childhood trauma subscale were found as significanly higher than nonclinical group. The findings of the study is prominent in terms of development of effective treatment strategies for individuals with cardiovascular disorders by considering mental well-being and related preventive and protective methods. Based on this argument, findings related to clinical group in this study provided valuable contributions for further research and practice.