Prenetal dönemde amniosentez ve koryon villus aspirasyonu uygulanması gereken gebelerin kaygı düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 48550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN KÖMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
89 VII. ÖZET Bu çalışma, tüm sağlık ekibi ve toplumumuz için çok yeni olan amniosentez ve koryon villus biopsisi uygulamalarına karşı anne adaylarının ve eşlerinin yaklaşımlarını belirlemek, riskli gebelik nedeniyle tüm gebelik boyunca endişe ve korku içinde olacak gebelerin işlem öncesi kaygılarını saptamak ve bu konuda hemşirenin rollerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü-Tıbbi Genetik Bilim Dalı Prenatal Tanı Uygulama ve Araştırma Merkezinde (PRETAM) gerçekleştirilmiştir. Kliniğin ultrason odasında 29 Temmuz 1994-3 Ocak 1995 tarihleri arasında Amniyosentez ve Koryon Villus Aspirasyonu yaptırmaya gelen 100 gebe kadın araştırma kapsamına alınmıştır. Amniosentez ve koryon villus aspirasyonu yapılması gereken gebelerin tanımlayıcı özelliklerini, anne adaylarının ve eşlerinin yaklaşımlarını belirlemek, bilgi düzeylerini saptamak amacı ile bir anket formu ve kaygılarını ölçmek için Durum-Sürekli Anksiete Envanteri kullanılmıştır. Bu formlar olgulara araştırmacının kendisi tarafından uygulanmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler yüzdelik hesaplama, X2 testi, t testi, ve korelasyon kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, işlem öncesi anksiyete ile sürekli anksiyete ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç işlem öncesi dönemde %98 oranında eğitimin verilmesi, %42 oranında olguların yüksekokul/fakülte mezunu olması, %67'sinin işlemi gerekli görüyor olması,90 %41.8'inin 35 yaş ve üzeri olması, eşlerin %63'ünün serbest çalışıyor ve maddi desteklerinin olması ve genetik danışmanın uzman kadrodan veriliyor olmasına bağlı olduğu düşünülmüştür. Ayrıca birçok kadının sakat çocuğa sahip olmaktansa işleme ait komplikasyonları kabullenmesi amniosentez ve koryon villus aspirasyonuna ait korkuları-endişeleri azaltmakta olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara yönelik ilgili öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
91 VIII. SUMMARY This study to find out the pregnant women and her husband's approach to the Amniocentesis and Chorionic Villi Sampling (CVS) are the very new subjects for all healt team and our community and to fix the anxiety level of pregnant, women and their husbands before the operation who is in fear and care reason of risk along the pregnancy and also indicate the role of nurse. This study was conducted in the Institute of Children Health Care- Genetic Service (PRETAM) center in the University of Istanbul 100 pregnant women included in this search who came to apply. Amniocentesis and CVS' s at Ultrasound Room in Clinic between the date of 29 July 1994 and 3 January 1995. An inquiry form was used to define charecteristics of the pregnant women who applied for the Amniocentesis and CVS, and discern the approach of the pregnant women and her husband's, to determine the level of knowledge and also a State-Traid Anxiety Inventory was used for measuring the anxiety levels. These forms and facts were applied to the clients by the researcher herself. The results of the inquiry form were evaluated using X2-test, T-test, Correlation and percentage calculation. At the end of the study there wasn't find any meaningful difference between anxiety before procedure and State-Traid anxiety levels. These results depended on giving a education before procedure on proportion of92 %98, %42 of the clients have high level education, %67 of the clients thinking the neccesity of this procedure, %41.8 of the clients are age of 35, %63 of the clients have high level revenue and Genetic Counseling given by a specialist team. Also this study demonstrated the decrease of the anxiety of many pregnant women concerning the Amniocentesis and CVS reason of rather acception the complications of procedure than have a defective child. Suggestions were done about finding data at the end of this study.