Balıklarda trimetilamin miktarı tayini
  1. Tez No: 48552
  2. Yazar: EMİNE NESLİHAN KARAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. ÖMER ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
-1- 1. ÖZET Balıklarda bozulmanın bir göstergesi olan Trimetilamin ( TMA ), vücutta TMAO'ya dönüştüğü gibi, potent bir karsinojen olan N-Nitrosodimetilamin'e de dönüşebilmektedir. Bu çalışmada, piyasadan temin edilen Hamsi, İstavrit, Mezgit, Sardalya cinsi balıklarda TMA miktar tayini yapılmış ve bu balıkların değişik şartlarda bekletilmesi ile, TMA seviyesinde artış olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla; temin edilen balıklar, buzdolabında ( + 4°C'de ) ve oda sıcaklığında, temizlenmiş ve temizlenmemiş olarak 5 gün süre ile bekletilmiş ve hergün sonunda TMA seviyeleri, pikrik asit reaktifi yardımı ile spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Yapılan ölçümlerde, taze olarak temin edilen balıklardan hamsi'nin, alındığı gündeki TMA seviyesi ortalama 0.633 ± 0.104 mg TMA / 100 g balık iken, temizlenmeden buzdolabında bekletilen hamsi'de 5. gün sonunda TMA seviyesi 25.652 ± 2.072 mg TMA / 100 g balık, temizlenmiş olarak buzdolabında bekletilen hamsi'de ise 5. gün sonunda TMA seviyesi 56.157 ± 0.756 mg TMA / 100 g balık olarak bulunmuştur. İstavritin temin edildiği gündeki TMA seviyesi ortalama 0.091 ± 0.004 mg TMA / 100 g balık iken, temizlenmeden buzdolabında bekletilen istavritte 5. gün sonunda TMA seviyesi 10.257 ± 0.282 mg TMA / 100 g balık, temizlenmiş olarak buzdolabında bekletilen istavritte ise 5. gün sonunda TMA seviyesi 21.038 ± 0.339 mg TMA / 100 g balık olarak bulunmuştur. Mezgitin temin edildiği gündeki TMA seviyesi ortalama 0.783 ± 0.035 mg TMA / 100 g balık iken, temizlenmeden buzdolabında bekletilen mezgitte 5. gün sonunda TMA seviyesi 24.965 ±0.141 mg TMA / 100 g balık, temizlenmiş olarak buzdolabında bekletilen mezgitte ise 5. gün sonunda TMA seviyesi 48.537 ± 0.599 mg TMA / 100 g balık olarak bulunmuştur.-2- Sardalyanın temin edildiği gündeki TMA seviyesi ortalama 0.690 ± 0.052 mg TMA / 100 g balık iken, temizlenmeden buzdolabında bekletilen sardalyada 5. gün sonunda TMA seviyesi 23.546 ± 0.591 mg TMA / lOOg balık, temizlenmiş olarak buzdolabında bekletilen sardalyada ise 5. gün sonunda TMA seviyesi 53.195 ± 0.369 mg TMA / 1 00 g balık olarak bulunmuştur. Temizlenmiş olarak ve temizlenmeden bekletilen balıkların TMA seviyeleri, bekletmeye bağlı olarak artmış ve bu artış ile taze balıklardaki TMA seviyesi arasındaki farklılık, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bununla beraber, bekletme esnasında, temizlenmiş balıkların TMA seviyelerindeki artış, temizlenmemiş balıkların TMA seviyelerindeki artışa oranla daha yüksek bulunmuştur. Bu fark, istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
-3- 2. SUMMARY The formation of trimethylamine ( TMA ) is an evidence of deterioration of fish. TMA can be biotransformed to TMAO and N-Nitrosodimethylamine which is a potent carcinogen in the body. In this study, the levels of TMA in the fresh fishes ( anchovy, horse mackerel, whiting, sardine ) were measured at first. And then, it was investigated whether TMA levels stated any increase in fishes which were stored in different conditions. For this purpose, the fishes ( cleaned and uncleaned ) were stored at + 4°C and at room temperature for 5 days and then their TMA levels were daily measured spectrophotometrically by using picric acid reagent. The spectrophotometrical values indicated that while TMA level in fresh anchovy was 0.633 ± 0.104 mg TMA / 100 g amount of fish, the TMA levels in anchovy which was not cleaned and stored for 5 days at + 4 C was 25.652 ± 2.072 mg TMA / 100 g amount offish, and the TMA levels in anchovy which was cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 56.157 ± 0.756 mg TMA / 100 g amount offish. While the TMA level in fresh horse mackerel was 0.091 ± 0.004 mg TMA / 100 g amount offish, the TMA levels in horse mackerel which was not cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 10.257 ± 0.282 mg TMA / 100 g amount of fish, and the TMA levels in horse mackerel which was cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 21.038 ± 0.339 mg TMA / 100 g amount offish. While the TMA level in fresh whiting was 0.783 ± 0.035 mg TMA / 100 g amount of fish,the TMA levels in whiting which was not cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 24.965 ± 0.141 mg TMA / 100 g amount of fish, and the TMA levels in whiting which was cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 48.537 ± 0.599 mg TMA / 100 g amount offish. While the TMA level in fresh sardine was 0.690 ± 0.052 mg TMA / 100 g amount of fish, the TMA levels in sardine which was not cleaned and stored for 5days at + 4° C was 23.546 ± 0.591 mg TMA / 100 g amount of fish, and the TMA levels in sardine which was cleaned and stored for 5 days at + 4°C was 53.195 ± 0.369 mg TMA / lOOg amount offish. During storing, the TMA levels in fishes increases. This increase in TMA levels of the stored fishes is statistically significant as compared with TMA levels of the fresh fishes. However, during storing, the increase of TMA levels in the cleaned fishes is statistically significant as compared with the increase of TMA levels in the fishes in not cleaned fishes.