Boşanmış bireylerde başa çıkma tutumu ile benlik saygısı arasındaki ilişkinin sosyodemografik özellikler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 485510
  2. Yazar: ÜMMÜHAN BÜŞRA DÜZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada boşanmış bireylerin benlik saygısı ve başa çıkma tutumlarının sosyodemografik özellikler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma farklı şehirlerde ikamet eden boşanmış toplam 95 birey ile gerçekleştirilmiştir. Boşanmış bireylerin demografik bilgilerini öğrenebilmek için, araştırmacı tarafından demografik bilgi formu geliştirilmiş, benlik saygısını ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, başa çıkma tutumlarını ölçmek için ise COPE Başa Çıkma Tutumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile bağımsız değişkenlerde ki kare ve t-test kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkiler ölçülmüş, anlamlı çıkan sonuçlar regresyon analizine sokulmuştur. Araştırma sonucuna göre katılımcıların benlik saygısı ve başa çıkma tutumları katılımcıların sosyal özelliklerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Ayrıca katılımcıların başa çıkma tutumları ile benlik saygıları pek çok alt ölçekte anlamlı olarak ilişkili görülmüştür. Problem odaklı ve duygu odaklı başa çıkma tutumları ile benlik saygısı arasında pozitif yönlü bir ilişki, işlevsel olmayan başa çıkma tutumları ile benlik saygısı arasında negatif yönde bir ilişki görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise işlevsel olmayan başa çıkma tutumlarının bireylerin benlik saygılarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the self-esteem levels and coping attitudes of divorced individuals in terms of sociodemographic characteristics. The research was carried out with a total of 95 divorced people from different cities in Turkey. A demographic information form was developed by the researcher in order to learn the demographic information of the divorced individuals. The Rosenberg Self-Esteem Scale was used to measure self-esteem and the COPE Coping Attitude Scale was used to measure coping attitudes. Relations between variables were measured with the data obtained from scales using the square of the independent variables and t-test, and significant results were entered into the regression analysis. According to the research result, participants' self-esteem and coping attitudes show significant differences according to the social characteristics of the participants. Moreover, participants' attitudes towards self-esteem and self-esteem were found to be significantly related to many subscales. There was a positive relationship between problem-focused and emotion-focused coping attitudes and self-esteem, and a negative relationship between non-functional coping attitudes and self-esteem. According to the results of regression analysis, it was seen that nonfunctional coping attitudes affected individuals' self esteem negatively. The results obtained from the research are discussed Within the framework of psychology literature.