Ergenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
Relationship between emotional intelligence levels and the behaviours of coping with stress in adolescents
- Tez No: 485511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ergenlik döneminde stresle başa çıkmak gerçekten zor bir durumdur. Bu araştırmada ergenlerde duygusal zekâ düzeyi ve stresle başa çıkma tutumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bununla birlikte, ergenlerde duygusal zekâ düzeyi ile stresle baş etme tutumlarının alt boyutları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2016–2017 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde, Üsküdar Üniversitesinde öğrenim öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 100 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda bir anket formu hazırlanmıştır. Örneklem grubundaki katılımcılarla yüz yüze görüşülerek çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Onamları alınan öğrencilere anket formları elden dağıtılıp, bir haftalık süreden sonra anket formları yine elden toplanmıştır. Verilerin normal dağılım testi yapılarak, SPSS (Statistical Package for Social Science) 24.0 paket programı kullanılmış ve T-testi, Anova, Korelasyon ve Regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında ise 0.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Araştırmaya katılan ergenler 15-18 yaşları arasında olup, duygusal zekâ ölçeğinden aldıkları puanlara göre %14'ü düşük, %74'ü orta ve %12'si de yüksek duygusal zekâ grubunda yer almıştır. Kadınların duygusal zeka düzeyleri erkeklere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Being able to cope with stress in adolescence is really a difficult situation. In the present study the associations among the emotional intelligence levels and stress-coping behaviors in adolescents were evaluated. Additionally, the relationship between the levels of the emotional intelligence and subscales of attitudes to cope with stress in adolescents was investigated. The population of the research constitutes students in Üsküdar University during the second semester of the academic year of 2016-2017. The sample of the research consists of 100 students. A questionnaire was prepared in the direction of the research purpose. Participants in the sample group were interviewed face-to-face and given information about the study. After receiving inform consent from the students, the questionnaires were handed out to them and collected again after a week. Normal distribution test of the data was performed, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 package program was used and T-test, Anova, Correlation and Regression analysis techniques were used. Differences of P 0,05).