Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığının yalnızlık düzeyleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of internet addiction of university students in terms of levels of loneliness
- Tez No: 485512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin internet bağımlılık durumları ve bu durumun yalnızlık düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda cinsiyet, yaş, sınıf ve aylık gelir değişkenlerine göre öğrencilerin internet bağımlılık durumları ve yalnızlık düzeylerinin anlamlı bir fark gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Araştırma betimsel ve ilişkisel yöntem tarama modeline göre kurgulanmıştır. Araştırmanın evrenini Üsküdar Üniversitesi'nin değişik akademik birimlerinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemine araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden, rastgele seçilen 100 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada öğrenciler hakkında sosyo-demografik bilgi toplayabilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”, ayrıca öğrencilerin yalnızlık ve internet bağımlılık düzeylerini değerlendirmek amacıyla“UCLA Yalnızlık Ölçeği”ve“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından yararlanılarak, frekans ve yüzde hesapları, parametrik testlerden t-testi, Anova testi ve parametrik olmayan testlerden ise Kruskal Wallis H-testi, Man Whitney U testi kullanılmıştır. Ölçeklerin aralarındaki ilişkiyi analiz edebilmek için korelasyon analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında 0,05 anlamlılık düzeyi dikkate alınmıştır. Bu araştırmanın sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin orta düzey yalnızlık durumlarına sahip oldukları bulunmuştur. Öğrencilerde internet bağımlılık ölçeğinin alt boyutlarından“online kalma isteği”ve“sosyal ilişkilerde olumsuzluk”çok düşük,“kontrol kaybı”düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the internet addiction status of the university students and the effect of this status on the levels of loneliness. For this purpose, it was evaluated wether the internet addiction status and the levels of loneliness of the university students showed a meaningful difference in terms of gender, age, class and monthly income. This research was constructed according to a descriptive and relational screening model study. The population of the study consisted of the students who taught in various academic departments in the first, second, .. and fourth classes of Üsküdar University. The sample of the research included 100 volunteer students selected randomly. In the present research,“General Information Form”developed by the researcher was used in order to collect information about the socio-demographic data of the students. In order to assess the loneliness and internet addiction levels of the students,“UCLA Loneliness Measure”and“Internet Addiction Measure”were used respectively. By making use of“SPSS 24.0”package program, frequency and percentage calculations, parametric techniques of t-test and Anova test, non-parametric techniques of Kruskal Wallis H-test and Man Whitney U test were used for all statystical analysis. In order to analyse the relationship between the scales, correlation analysis were used. The level of meaningfulness had been accepted as .05 in the interpretation of the results. At the end of the research, it was found that the level of loneliness of the students was medium. Among the subscales of internet addiciton,“Wish to stay online”and“Negativeness in social relationships”was found to be very low, and“Control loss”was determined to be low (p0,05).