Profesyonel futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmeleri ile benlik saygısı, zihinsel dayanıklılık ve ego ve görev yönelimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the self-esteem of the professional footballers; pre- and post-performance evaluations, mental toughness and the relationships between task and ego orientation in sport
  1. Tez No: 485516
  2. Yazar: MUSTAFA ONAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, profesyonel futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmelerinin benlik saygısı, zihinsel dayanıklılık ve ego ve görev yönelimi arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmeleri ile benlik saygısı, zihinsel dayanıklılık ve ego ve görev yönelimi arasında ki ilişkiye; futbolcular ile teknik direktörün performans beklenti ve değerlendirmeleri arasında ki ilişkiye bakılması hedeflenmiştir. Çalışmaya, Eyüpspor A takım futbolcularından 23 gönüllü sporcu katılmıştır. Araştırmada, benlik saygısını ölçmek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, zihinsel dayanıklılığı ölçmek amacıyla Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği, görev ve ego yönelimi ölçmek amacıyla Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği kullanılmış; futbolcuların ve teknik direktörün her antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmelerini öznel olarak puanlamaları istenmiştir. Futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmeleri ile zihinsel dayanıklılık ve ego ve görev yönelimi arasında anlamlı ilişki ve farklılık bulunmamış; benlik saygısı ile anlamlı farklılık bulunmuştur. Futbolcular ile teknik direktörün performans beklenti ve değerlendirmeleri arasında anlamlı ilişki ve farklılık bulunmuştur. Bu bulguların önemi önceki araştırmalar ışığında tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to assess the relationship between professional football players' expectations and evaluations on their before and after training performances regarding self-respect, mental toughness and task and ego orientation. More specifically, the aim of the study was to investigate the relationship between the expectations and evaluations of performance before and after training on self-respect, mental toughness and task and ego orientation and also the relationship between football players and the managers' expectations and evaluations on the performance. The present study was conducted of 23 volunteer football players from A-team of Eyup Sports Club. In the current study, Rosenberg's Self-Esteem Scale (RSES) was used to measure self-respect, the Mental Toughness Scale (MTS) was also used to investigate the mental toughness, Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire (TEOSQ) was used to assess the participants' task and ego orientation. In addition, football players and the manager were asked to rate their expectations and evaluations regarding the performance of before as well as after training. There was no statistically significance between the football players' expectations and evaluations regarding their performance on before and after training and mental toughness, task and ego orientation, however, there was a positive relationship in mental toughness. Further, there was also a statistically significance between the football players and the managers' expectations and evaluations regarding the performance. The importance of the current study findings has discussed in the light of the previous studies as well as provided many suggestions for further studies.