Profesyonel futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans değerlendirmeleri ile benlik saygısı, sporda güdülenme ve sürekli optimal performans duygu durum arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Examination of the link between the assessments of professional football players in pre- and post-training and self esteem, sport motivation, and flow experience.
  1. Tez No: 490856
  2. Yazar: YÜCEL SİRKECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, profesyonel futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmelerinin benlik saygısı, sporda güdülenme ve sürekli optimal performans duygu durum arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Buna ek olarak; futbolcular ile teknik direktörün performans beklenti ve değerlendirmeleri arasında ki ilişkiye bakılması da hedeflenmiştir. Çalışmaya, Eyüpspor A takım futbolcularından 23 gönüllü sporcu katılmıştır. Araştırmada, benlik saygısını ölçmek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, sporda güdülenmeyi ölçmek amacıyla Sporda Güdülenme Ölçeği, Sürekli optimal performans duygu durumunu ölçmek amacıyla Sürekli Optimal Performans Duygu Durum ölçeği kullanılmış; futbolcuların ve teknik direktörün her antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmelerini öznel olarak puanlamaları istenmiştir. Futbolcuların antrenman öncesi ve sonrası performans beklenti ve değerlendirmeleri sporda güdülenme, sürekli optimal performans duygu durum ve benlik saygısı kısmen anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Futbolcular ile teknik direktörün performans beklenti ve değerlendirmeleri arasında anlamlı ilişki ve farklılık bulunmuştur. Bu bulgular önceki araştırmalar ışığında tartışılarak gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the relationship between the expectations and evaluations of professional football players comparing their before and after training performances. Measures of self-respect, sport motivation, and flow experience were the chosen study parameters. In addition, the study also intends to assess the relationship between football players and the managers' expectations and evaluations on their performance. This study was conducted with the participation of 23 volunteer football players from A-team of Eyüp Sports Club. For this research study, Rosenberg Self-Esteem Scale(RSES) was used to measure self-esteem, the Sport Motivation Scale(SMS) was used to assess sport motivation, the Dispositional Flow Scale(DFS-2) was used to measure flow experience. Moreover, football players and their manager were requested to rate their expectations and evaluations regarding the performance of before as well as after training. In summation, there was a partially significant relationship between performance expectations and evaluations of football players before and after training, sport motivation, flow experience, and self-esteem. Furthermore, there was also a statistical significance between the football players and the manager's expectations and evaluations regarding the player's performance. These findings have been discussed in the light of the previous studies and has also provided useful insight a many for further studies on this subject matter.