Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon kullanım sıklığı ile uyku kalitesinin incelenmesi
Investigation of sleep quality with smart phone use frequency in university students
- Tez No: 485521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uyku genel bir dinlenmişlik ve bilincin rahatlaması için gerekli bir aktivitedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ve akıllı telefonlardaki yenilikler bireylerin uyku kalitesini düşürmektedir. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde akıllı telefon kullanım sıklığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmaya Üsküdar Üniversitesi'ndeki yaş ortalaması 24,85±7,14 olan 242'si kadın 120'si erkek olmak üzere 362 kişi katılmıştır. Katılımcılara içinde demografik veri formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) bulunan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler p=0,05 ve p=0,01 anlamlılık düzeyine göre incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda akıllı telefon bağımlılığı, uykululuk, uyku kalitesi ve Kısa Semptom Envanteri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Katılımcıların akıllı telefon kullanımı düzeylerine göre uykululuk, uyku kalitesi ve Kısa Semptom Envanteri puan ortalamaları arasında farklılık bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığını yordayıcısı olarak telefonla uğraşma sıklığı, uykululuk ve Kısa Semptom Envanteri toplam puanı bulunmuştur. Araştırmacı tarafından seçilen demografik değişkenlere göre katılımcıların akıllı telefon bağımlılığı, uykululuk, uyku kalitesi ve Kısa Semptom Envanteri toplam puan ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sleep is an essential activity for general rest and conscious relaxation. Innovations in technology and smart phones in recent years have reduced the sleep quality of individuals. The aim of this study is to examine the relationship between smart phone use frequency and sleep quality in university students. For this purpose, 362 people including Üsküdar University's average age of 24,85 ± 7,14 those whom 242 women and 120 men participated. Participants were administered a questionnaire consisting of demographic data form, Smart Phone Addiction Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), Epworth Sleepiness Scale (ESS) and Brief Symptom Inventory (BSI). The obtained data were analyzed according to significance level p = 0,05 and p = 0,01. Statistical analysis revealed that there was a statistically significant relationship between smart phone addiction, sleepiness, sleep quality and Brief Symptom Inventory. The level of sleepiness, sleep quality and Brief Symptom Inventory scores were differed according to participants' levels of smart phone use. Frequency of telephone attention, sleepiness and Brief Symptom Inventory total score was found as a predictor of smart phone addiction. According to the demographic variables selected by the researcher, the mean scores of participants' smart phone addiction, sleepiness, sleep quality and Brief Symptom Inventory were found statistically significant.