Geştalt temas biçimlerinin obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda incelenmesi
Examining of Gestalt contact styles in the patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 485539
  2. Yazar: MELTEM TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan hastaların ve Kontrol Grubunun, Geştalt Temas Biçimlerini incelemek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca Geştalt Temas Biçimleri ile OKB semptomları arasındaki ilişkide incelenmiştir. 50 OKB hastası, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Tüm hastalar, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOKÖ), Padua Envanteri (PE), ve Geştalt Temas Biçimleri Ölçeği- Yeniden Düzenlenmiş Formu (GTBÖ-YDF) ile değerlendirildi. Kontrol grubuna ise, GTBÖ-YDF ve PE uygulandı. OKB hastalarının GTBÖ-YDF“Geri Döndürme”ve“Saptırma”alt ölçeklerinden aldıkları puanlar Kontrol Grubuna göre anlamlı olarak, oldukça yüksek bulundu. Semptomalojik olarak incelemede, Hasta Grubunda, Padua Envanteri“temizlik”,“düşüncelere kapılma”,“dürtüler”ve“kontrol”alt boyutları ile Geştalt temas biçimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, yüksek puanlar tespit edilmiştir. Bu bulgular ile, Geştalt Temas Biçimleri açısından, Hasta ve Kontrol Grupları arasındaki farkın önemli derecede farklı olduğu görüşmüştür. Hasta Grubunun, Yale Brown toplam puanı ile GTBÖ-YDF alt ölçekleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak, çalışmada elde ettiğimiz bulgular, Hasta ve Kontrol Grupları ve OKB semptomları Geştalt Temas Biçimleri (Geri Döndürme, Temas, Saptırma, Duygusal Duyarsızlaşma, İç İçe Geçme) açısından anlamlı farklılıklar göstermiştir. Bu sonuçlar, Geştalt Terapistlerine, bir OKB hastası için yapılacak olan terapötik müdahalede ışık tutması açısından ve literatüre katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and compare Gestalt Contact Styles of the OCD patients with the healthy control group. In addition, the relationship between Gestalt Contact Styles and OCD symptoms has been investigated. 50 OCD patients were compared with the healthy control group. All patients were evaluated with Yale Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Padua Inventory (PI), and Gestalt Contact Styles Questionnaire-Revized (GCSQ-R). GCSQ-R and PE were applied to control group. The scores of the OCD patients from the GCSQ-R“Retroflection”and“Deflection”subscales were statistically significant higher than the Control Group. On the findings about the OCD symptoms, statistically significant high scores were found between“cleaning”,“thoughts”,“impulses”and“control”subscales of PI and Gestalt contact styles in the patient group. With these findings, in terms of the Gestalt contact styles, we observed that the difference between Patient and Control Groups was significantly different. There is no statistically significant difference was found between the total score of Yale Brown and the GCSQ-R subscales of the patient group. In conclusion, findings in our study showed significant differences in patient and control groups and OCD symptoms in terms of Gestalt Contact Styles (Retroflection, Contact, Deflection, Desensitisation, Confluence). These results are important in terms of providing an insight to the therapeutic intervention for OCD patients to Gestalt therapists and contributing to the literature.