Sağlıklı bireylerde alkol madde kullanımı ile anksiyete duyarlılığı ve stresle başa çıkma arasındaki ilişki
The relationship between alcohol use and anxiety sensitivity and coping stress
  1. Tez No: 485560
  2. Yazar: DÖNDÜ EZGİ EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, herhangi bir bağımlılık tanısı bulunmayan sağlıklı bireylerde anksiyete duyarlılığı ve stresle başa çıkma stratejileri ile alkol madde kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya katılan bireylerin stresle başa çıkma stratejileri, anksiyete duyarlılığı ve alkol-madde kullanımı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 17 yaş ve üzerinde rastgele, seçkisiz olarak 56 erkek, 114 kadın olmak üzere toplamda 170 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada madde kullanımını ölçmek amacıyla Madde Kötüye Kullanım Ölçeği, alkol kullanım bozukluklarını ölçmek amacıyla Michigan Alkolizm Kötüye Kullanım Tarama Testi, stresle başa çıkma stratejilerini ölçmek amacıyla Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve anksiyete duyarlılığını ölçmek amacıyla Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda fiziksel, sosyal ve toplam anksiyete duyarlılığı yaş gruplarına göre anlamlı bir ilişki bulunurken, bilişsel anksiyete ile yaş grubu arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunmamıştır. Stresle başa çıkma düzeyi yaş gruplarına göre incelendiğinde kendine güvenli yaklaşım, sosyal desteğe başvurma ve boyun eğici yaklaşım alt boyutu ile yaş grubu arasında ilişki bulunmaktayken, iyimser yaklaşım çaresiz yaklaşım ve toplam stres ile yaş grubu arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. Madde ve alkol kullanımının yaşa göre ilişkisi incelendiğinde, madde kullanımının yaş grubuna göre anlamlı düzeyde bir fark bulunurken, alkol kullanımında anlamlı düzeyde bir fark oluşturmamıştır. Anksiyete duyarlılığı ile kullanılan madde arasındaki ilişki incelendiğinde; bilişsel ve sosyal anksiyete duyarlılığı kullanılan maddeye göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken, fiziksel ve toplam anksiyete duyarlılığı kullanılan maddeye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Kullanılan madde ile stresle başa çıkma arasındaki ilişki incelendiğinde; kendine güvenli yaklaşım çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım alt boyutları kullanılan maddeye göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken, diğer alt boyutlar ve ölçeğin toplamı kullanılan maddeye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemiştir. Madde ve alkol kullanımı ile kullanılan madde arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the relationship between anxiety sensitivity and level of stress coping and alcohol use in healthy subjects without any addiction. Stress coping strategies, anxiety sensitivity and alcohol-substance use of the subjects participating in the study were examined. The universe of the research consisted of 170 persons in total, including 56 males and 114 females randomly over 17 years of age. The Alcohol Abuse Screening Test was used to measure substance use in the study, the Anxiety Sensitivity Index-3 scales were used to measure stress coping styles and anxiety sensitivity in order to measure alcohol abuse screening test and stress coping strategies to measure Alcohol Use Disorders. There was no significant difference between cognitive anxiety and age group, whereas physical, social and total anxiety sensitivity were found to be statistically significant according to age groups. When the level of coping with stress was examined according to age groups, there was a significant relationship between the self-confident approach, submissive approach and social support sub-dimension and age group, and there was no significant relationship between desperate approach, optimistic approach and total stress and age group. When the relationship between substance and alcohol use was examined according to age, there was a significant difference compared to the age group of substance use, but it did not make any significant difference in alcohol use. When the relationship between anxiety sensitivity and substance used is examined; However the cognitive and social anxiety sensitivities differ significantly from the substance used, the physical and total anxiety sensitivities do not differ significantly from those used. When the relationship between stress coping and substance-use is examined; the self-confident approach was significantly different from the helpless approach and submissive approach subscales compared to the item used, while the other subscales and the sum of the scales did not differ significantly from the item used. No significant relationship was found between substance and alcohol use and substance-used.