Obsesif kompulsif bozukluğu çocukluk çağı dikkat eksikliği hiperaktivitesi ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması
Childhood attention deficit hyperactivity disorder levels of obsessive-compulsive disorder patients and the relation between parental attitude
  1. Tez No: 485564
  2. Yazar: SEVCAN ŞAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) sık olarak birlikte görünmektedir. Bu durum OKB ve DEHB'nin birbiriyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.Özellikle çocukluk çağı DEHB'i erişkin kaygı bozukluğu ile ilişkili olabilir. Bu ilişkiye Anne –Baba tutumları da katkıda bulunuyor olabilir. Bu Araştırmada 18-55 yaşları arasındaki OKB hastalarının çocukluk çağı DEHB belirti düzeyi ile OKB ve Anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Npİstanbul Beyin Hastanesi, Feneryolu Kliniğine başvuran, DSM-V tanı kriterlerine göre OKB tanısı alan (%53) kadın, (%46.5) erkek toplamda 43 OKB hastası ile çalışılmıştır. Çalışmaya alınan katılımcıların yaş ortalaması 30.09±8.05 (min.18, max.55 yaşında) olduğu görülmüştür. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla katılımcılara Sosyodemografik Form, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği, Yetişkinlerde DEHB için tanısal görüşme ölçeği(DIVA), Beck Depresyon ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete ölçeği (BAÖ) ve Anne Baba tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SSPS (Statistical Package for Social Sciences) programı ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların ebeveynlerinin büyük bir kısmının demokratik tutum sergilediği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan OKB hastalarının %37, 2'sinin çocukluk çağında DEHB kriterlerini karşıladığı görülmüştür. Hastaların, %67,4'ü de erişkin DEHB kriterlerini karşılamıştır. Toplamda ise %32,6'sının her iki dönemde de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kriterlerini karşıladığı saptanmıştır. Çocukluk çağı DEHB belirtisi ile YBOCS arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Erişkin DEHB'i ise artmış anksiyete ve depresyon belirtileri ile ilişkili bulunmuştur. Demokratik anne-baba tutumu daha düşük Y-BOCS skorlarıyla ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, OKB'ye çocukluk çağı ve erişkinlik DEHB'sinin sıklıkla eşlik ettiği bulunmuştur. Erişkinlik DEHB'si OKB'de artmış anksiyete ve depresyondan sorumlu olabilir. Demokratik anne-baba tutumu da genel olarak OKB'ye karşı koruyucu olabilir.
Özet (Çeviri)
Obsessive Compulsive Disorder (OCD) and Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) often run together. This situation puts forth a clear link between ADHD and OCD. ADHD, as childhood in particular, can be associated with anxiery disorder. This study aims to examine the childhood ADHD levels of OCD patients aged between 18 - 55 and the relation between parental attitude. This study has been carried out with the participation of 43 OCD patients, composed of 53% females and 46,5% males, who consulted Npİstanbul Hospital, Feneryolu Clinic. The patients have been diagnosed with OCD according to DSM-V-TR Age average of the participants are 30.09±8.05 (min. 18, max. 55 years old). In order to collect research data, Sociodemographic Form, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (YBOCS), Diagnostic Interview for ADHD in adults (DIVA), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and Parental attitude scale are implemented. The analysis of the data collected in the research is made through SPSS (Statistical Package for Social Sciences).The findings of the research study show that the majority of the parents have a democratic attitude towards their children. It is observed that 37,2% of the OCD patients exhibited both attention deficit and hyperactivity symptoms during childhood, and 67,4% of them exhibited these behaviors during adulthood.It is found out that in total 32,6% of the patients had attention deficit and hyperactivity disorder symptoms during both of these periods. Childhood ADHD and YBOCS has a meaningful correlation as to adult ADHD, it is correlated with symptoms of increased anxiety and depression. In conclusion, it has been detected that ADHD with OCD most of the times. Adult ADHD can be responsible for the increased anxiety and depression in OCD. Demographic parents' attitude can also be protective against OCD.