Avanzâde Mehmet Süleyman - kültür ve edebî hayatımıza katkıları
The contributions of Avanzâde Mehmet Suleyman on our culture and literature life
  1. Tez No: 485565
  2. Yazar: SEHER ERDOĞAN ÇELTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 488
Özet
1871-1922 yılları arasında yaşayan Avanzâde Mehmet Süleyman, Osmanlının son döneminde yetişmiş eczacı kökenli bir yazardır. O, eczacılıkla beraber farklı türlerde pek çok eser de kaleme almıştır. Bu çalışmada Avanzâde Mehmet Süleyman'ın söz konusu eserleri araştırılıp konularına göre tasnif edilerek incelenmiştir. İyi derecede yabancı dil bilen yazar, pek çok eser tercüme ederek Türk kültür ve edebiyat hayatına yüz yirmiden fazla eser kazandırmıştır. Tezimizde Avanzâde Mehmet Süleyman tanıtılmış, hayatı hakkında bilgiler verilmiş, eserleri tespit edilerek konularına göre tasnif suretiyle değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Avanzâde Mehmet Süleyman mesleği gereği; başta sağlık olmak üzere çeşitli alanlarda eserler yazarak tavsiyelerde bulunmuş ve halkın bilinçlenmesine hizmet etmiştir. O, Sefiller ve Monte Cristo gibi eserleri tercüme ederek benimsediği sade dil anlayışı ile Osmanlıda bu eserlerin sevilerek okunmasını yaygınlaştırmıştır. Avanzâde Mehmet Süleyman eserlerinde özellikle kadın, aile ve çocuk kavramları üzerinde yoğunlaşmıştır. Kadınların ve çocukların eğitimi, sağlığı, popüler kültürü gibi konularda eserler yayınlayarak toplumda duyarlılık oluşturmak istemiştir. Halkın genel kültürünü arttırmak amacıyla rüya tâbiri, kıyafetname, tılsım-sihir, fizyonomi, beslenme ve yemek gibi değişik konularda da eserler kaleme almıştır. Bu çalışmayla Avanzâde Mehmet Süleyman'a dikkat çekilmiş ve onun hakkında yapılacak çalışmalar için temel kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Avanzâde Mehmet Suleyman who lived between 1871-1922 and grown in the last period of Ottoman Empire is a pharmacy educated writer. Including pharmacy, he wrote many books in various genres. In the study the foresaid studies of Avanzâde Mehmet Suleyman has been analyzed and categorized according to their subjects. Since he knew a foreign language very well, he translated many books, thus he contributed to Turkish culture and literature with more than 120 works. In this study, Avanzâde Mehmet Suleyman is introduced, the necessary information is supplied about his life and his collected works are categorized and evaluated. As he was a pharmacist, he counselled and advised to the society by writing in various areas such as health in a simple writing style. By translating famous books such as“The Miserables”and“Monte Cristo”he made the book widespread with his simple writing style. In his studies, Avanzâde Mehmet Suleyman specially focused on women, family and kids. He aimed to bring commonsense by publishing his works on certain topics such as health and education of women, kids and the popular culture. He also wrote on different subjects like dream interpretation, fashion, miracle, physiognomy, nutrition and cooking to improve general knowledge in the society. With this study, it is aimed to attract attention to Avanzâde Mehmet Suleyman and tried to supply a fundamental source for further studies.