Mirza Ali Baht'ın Çağatayca sözlüğü: Ferheng-i Azferi (Marufü'l-Lugat) inceleme, metin, dizin
Chagatai dictionary of Mirza Ali Baht: Ferheng-i Azferi (Marufü'l-Lugat) examination text index
  1. Tez No: 485569
  2. Yazar: NAJIBULLAH AKBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
Bu tez; ön söz, giriş, tenkitli metin, dizin ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Ön söz kısmında, hangi düşünceden hareket ederek Ferheng-i Azferí'nin tenkitli metnini oluşturduğumuza ve hangi nüshayı çalışmamıza esas aldığımıza dair bilgiler yer almaktadır. Giriş bölümünde; eser hakkında genel bilgi, eserin adı, yazılış amacı, önemi, özellikleri, yazılış tarihi, yapısı, nüshaları, yazarı, yazarın faydalandığı kaynaklar, yazdığı eserler ve metin kuruluşunda izlenen yol hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Tenkitli metin bölümü; giriş, gramer ve Çağatayca-Farsça sözlük kısımlarından oluşan eserin transkripsiyonunu içermektedir. Dizin bölümünü; eserin Çağatayca-Farsça sözlük kısmının dizini oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde; eserde bulunan bazı sorunlar ve eserin önemi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of the parts of preface, introduction, critical text, index and conclusion sections. In the preface section, information on how we have formed a critical text of Ferheng-i Azferi and which edition forms the basis for our study is included. In the introduction part, brief information about the following has been provided: general details on the work piece as well as the name, writing purpose, significance, specialties, date of writing, structure, copies and author of the work piece and resources from which its author benefited, his other works and method followed while structuring the text. The critical text section includes transcription of the work piece consisting of the parts of introduction, grammar and Chagatai-Persian dictionary. Index section consists of the index of Chagatai-Persian dictionary part of the work piece. In the conclusion section, some problems in the work and the importance of the work has been scrutinized.