İdeoloji, dil ve sembol bağlamında 2015 yılı seçimlerinin medya analizi
Media analysis of 2015 elections in the context of ideology, language and symbol
- Tez No: 485570
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İdeoloji, dil ve sembol seçmenlerin tercihleri üzerinde etkileyici argümanlar olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman bu kullanım dilin söyleminde, haberin içeriğinde ve fotoğrafın retoriğinde olur. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ile birlikte ideoloji, dil ve sembolün etkinliği, ulaştıkları kitlelerin sayısı ile orantılı olarak her geçen gün artmaktadır. Medyanın önemli bir unsuru olan gazetelerin de kullandığı söylem dili bu anlamda kitleler üzerinde etkili bir güce sahiptir. İdeoloji, dil ve sembol birlikteliğinin medya bağlamında ele alındığı bu çalışmanın amacı, gazetelerin seçim haberlerinde kullandıkları söylem dilini ifade edebilmek ve ne söylenenden çok nasıl söylendiği sorusuna cevap verebilmektir. Bu çalışma kapsamında ideoloji kavramı, ideolojik bir aygıt olarak medya, dilin kullanımı ve siyaset dili, sembol kavramı gibi konular ele alınmış ve 2015 yılında yapılan seçimlerle ilgili Hürriyet, Sabah, Sözcü ve Yenişafak gazetelerinde yer alan seçim içerikli manşet haberlerinin Teun Adrian Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmesi yapılmıştır. Literatür araştırmasında elde edilen kavramsal ifadeler söylem analizi neticesindeki veriler ile karşılaştırılmış, medyanın tutumuna ilişkin yanlı haberler değerlendirilmiş ve iki seçim döneminde değişen söylem dili karşılaştırmalı olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ideology, language and symbolism have been used as an influential element on the preferences of the voters. Often this usage lies in the language of the discourse, the content of the news, and the rhetoric of the photograph. Along with the widespread use of mass media, usage of ideology, language and symbol has been increased day by day in proportion to the number of masses they reach. The language used by the newspapers which are an important element of the media, has an effective power on the masses in this sense. The aim of this study, in which ideology, language and symbolism are discussed in media context, is to be able to state the language of the discourse that newspapers use in election news and to answer the question of how it is told rather than what is told. Within this study, the concept of ideology, the media as an ideological device, the use of language and political language, the concept of symbol are discussed and the headlines of Hürriyet, Sabah, Sözcü and Yenişafak related to the elections of 2015 are examined by Teun Adrian Van Dijk's method of critical discourse analysis. The conceptual expressions obtained in the literature survey were compared with the data in the context of discourse analysis, the presence of biased news related to the media attitude was dealt with and the language of discourse that changed during the two election periods was evaluated comparatively.