Postmodern sinema bağlamında Türkiye'de korku sineması
Horror cinema in Turkey in the context of postmodern cinema
- Tez No: 485579
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Türkiye'de korku sineması 2000 öncesi dönemde oldukça geri planda kalmış bir türken, 2000 sonrası dönemde yerli filmler arasında kendisine belirgin bir yer edinmiş ve yerli korku filmlerinin kemikleşen bir izleyici kitlesi ortaya çıkmıştır. Öyle ki 2000'li yıllardaki bazı dönemlerde yerli korku filmlerinin tüm diğer yerli filmlerden fazla hasılat yaptığı görülmektedir. 2000'li yıllarda yapılan bu filmlerin genel olarak göze çarpan niteliklerinin başında baskın görsel efekt kullanımı, belirli bir motivasyondan yoksun ve tam olarak geliştirilmemiş karakterler, yüzeyselliklere odaklanan ve parçalı bir yapı sergileyen anlatı yapısı gelmektedir. Bu özelliklerin postmodern sinemanın karakteristiğiyle benzerlik göstermesi, 2000 sonrası yerli korku filmlerinin postmodern sinema bağlamında ele alınabileceği yönünde varsayıma neden olmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki korku sinemasını ele alırken 'postmodernizm' kavramının film incelemelerine sunabileceği farklı bakış açılarına odaklanarak, 2000 öncesi dönemdeki yerli korku filmleri ile 2000 sonrası dönemdeki yerli korku filmleri arasındaki farkları postmodern sinema estetiği bağlamında incelemektedir. Bu amaçla, 2000 öncesi dönemde gösterime giren 5 yerli korku filmi ile 2000 sonrasında gösterime giren 5 yerli korku filmi, Rick Altman'ın semantik-sentaktik yaklaşımı doğrultusunda incelenmiştir. Ortaya çıkan bulgular, 2000 öncesi korku filmlerinin M. Calinescu'nun, modernizmden postmodernizme doğru giden bir doğrultuda, postmodernizmden bir önceki evre olarak gördüğü 'kitsch' kavramına uygun düştüğünü göstermektedir. 2000 sonrası dönemdeki yerli korku filmlerinin ise her ne kadar tek tek ele alındığında kimi postmodern nitelikler taşıdıkları görülse de tam olarak postmodern olarak nitelenemeyeceği, bunun yerine 'postmodern kitsch' kavramının geliştirilmesi halinde bu filmleri nitelemek için daha uygun olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Horror cinema in Turkey had been remained as a nonsignificant genre during the pre-millennium period. However, starting with 2000s, horror genre in Turkish cinema has started to gain significance and acquired a distinct place amongst the Turkish movies. Devotees for Turkish horror movies has also started to emerge during this period. In fact, at certain times, it has been seen that Turkish horror movies grossed more than any other movies those shown at the same period. It is possible to say that certain features of those horror movies which made in post-2000s are intense use of visual effects, undeveloped characters without a purpose and a fragmented storyline which lack of deepness. Because of the resemblance of these features with features of postmodern cinema, it has been led to an assumption that post-2000s Turkish horror movies can be discussed in the context of postmodern cinema. While discussing Turkish horror cinema, this study focuses on the different perspectives presented by the notion of 'postmodernism' and it analyses differences between pre-2000s and post-2000s Turkish horror movies in the context of postmodern cinema aesthetics. For this purpose, 5 Turkish horror movies released before 2000 and 5 Turkish horror movies released after 2000 have been analyzed by Rick Altman's semantic/syntactic approach. Findings of the analyze indicate that it is more proper to characterize the pre-2000 Turkish horror movies as 'kitsch', which is the previous step before postmodernism, according to M. Calinescu, in a range between modernism and postmodernism. On the other hand, although Turkish horror movies released after 2000s appear to have certain postmodern qualities when analyzed individually, it has been concluded that they cannot been characterized as 'postmodernist' and instead of the postmodern cinema, the term 'postmodern kitsch' is much more proper to characterize them.