Rus Edebiyatında bir doğu düşünürü: N.K.Rerih
An orientalist in Russian Literature: N.K. Roerich
- Tez No: 485581
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAĞLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Nikolay Konstantinoviç Rerih adı genel olarak dünya resim sanatına bıraktığı derin iz ve miras ile anılır. Tezimizin temel amacı Nikolay Rerih'i sadece bir ressam olarak değil, tüm yönleriyle tanıtarak bu bilgi eksikliğini gidermektir. Tezde Nikolay Konstantinoviç'in yazar, felsefeci, tarihçi, eğitimci, doğu bilimci, arkeolog, sahne dekoratörü ve seyyahlık gibi az bilinen yönleri ve çalışma alanları mercek altına alınacaktır. Nikolay Rerih'in mirası, bıraktığı binlerce tablo, yüzlerce felsefi deneme ve çeşitli arkeolojik ve tarihsel koleksiyonlarla da sınırlı değildir. N. K. Rerih'in kültürel mirasın korunması alanındaki çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Şimdi UNESCO Antlaşması (Lahey Sözleşmesi )(1954) olarak anılan sözleşmenin aslında Nikolay Rerih'in ondan neredeyse 20 yıl önce belirlediği temel esaslardan ilham alınarak oluşturulduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu esaslar dünyaca tanınan Rerih Paktı (Pakt Reriha) (1935) adıyla bilinen,“Sanatsal Ve Bilimsel Kurumları ve Tarihi Yapıtları Koruma Paktı”nda yer almaktadırlar. Nikolay Rerih'in kurucusu olduğu bu antlaşmanın en büyük özelliği, dünyada kültürel değerlerin korunması amacıyla yapılan ilk antlaşma olmasıdır. Kültürel ve tarihi mirasın korunması alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra renkli ve büyüleyici yaşam tarzı da N. K. Rerih'in sanatını özgün ve değerli kılmaktadır. Rerih'in edebiyat ve sanat faaliyetleri, kendi ülkesi olan Rusya'da başlamış, Avrupa ve Amerika'da devam etmiş, Doğu'ya ilişkin düşüncelerinin en önemli ilham kaynağı olan Hindistan'da sona ermiştir. Tezde Nikolay Rerih'in, sanatsal ve edebi mirasının yanında birçok ülkede açtığı müze, sanat merkezi ve eğitim kurumları ile kültürel mirasın korunması konusunda en önemli çalışması olan Rerih Paktı'na dikkat çekilerek, N. K. Rerih'in gelecek nesillere bıraktığı hazinenin önemi vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nikolai Konstantinovich Roerich is generally noted for the heritage and lasting impression in world's painting art. The main aim of our thesis is to make up for information, introducing Nikolai Rerich not only as an artist, but also in all his aspects. In this thesis, Nikolai Konstantinovich's writer, philosopher, educator, orientalist, archeologist, decorator and voyager sides are examined. Nikolai Roerich's heritage isn't limited with thousands of pictures, hundreds of philosophic essays and different archeological and historical collections. N. K. Roerich's studies on protection of cultural heritage are very important, too. It is necessary to mention that Hague Convention (1954), today known as UNESCO, is constituted regarding basic principles set by Nikolai Roerich nearly 20 years ago. These principles take place in Roerich Pact (Pakt Reriha) (1935), known as“Treaty on the Protection of Artistic and Scientific Institutions and Historic Monuments”. The most important point of this treaty constituted by Nikolai Roerich is the fact that it is the first treaty, aiming to protect global cultural values. Aside from the studies on protection of cultural and historical heritages, Roerich's colourful and fascinating life style makes his art original and valuable. Roerich's literary and artistic activities start in Russia, continue in Europe and America and end in India, which is the most important source of inspiration for his thoughts on the East. In this thesis, importance of N. K. Roerich's handed down the next generations heritage will be emphasized and museums, art centers, educational institutions and Roerich Pact, which is the most important study of him regarding cultural heritage's protection, will be remarked.