Örgütsel sinizm ve değişim: Gümrük çalışanları üzerine bir araştırma
Organizational cynicism and change: A research on customs employees
- Tez No: 485592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN KARADEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, örgütsel değişimin içerik, bağlam ve süreç unsurları çerçevesinde, örgütsel sinizm değişimin başarısını etkileyen bağlam değişkeni olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, örgütsel değişime bağlılık üzerindeki etkisi sınanmaktadır. Bu araştırmada kullanılan veriler, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın gümrük işlemlerinin yürütüldüğü birimlerde çalışan 11.326 kişiye gönderilen anketlerden geri dönenler içinde eksiksiz ve hatasız olan 4349 anketten elde edilmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak, örgütsel sinizm kavramının öncüllerinden örgütsel adalet, örgütsel destek, örgütsel politika ve psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm üzerindeki etkileri sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, örgütsel adalet ve örgütsel destek örgütsel sinizmi negatif yönde, örgütsel politika ve psikolojik sözleşme ihlali pozitif yönde etkilemektedir. İkinci olarak, örgütsel değişimin (a) süreç unsuru olarak değişim sürecine katılım, değişim sürecinde yönetimin desteği ve iletişim kalitesinin, (b) bağlamsal unsur olarak örgütsel sinizmin örgütsel değişime bağlılık üzerindeki etkisi sınanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, süreç değişkenleri örgütsel değişime bağlılığı pozitif yönde etkilemektedir. Bağlam değişken olarak örgütsel sinizm, örgütsel değişime bağlılığı negatif yönde etkilemektedir. Üçüncü olarak, bağlam değişkeni olarak örgütsel sinizmin mi yoksa süreç değişkenlerinin mi örgütsel değişime bağlılığın varyansının daha yüksek bir yüzdesini açıklayacağı sınanmıştır. Araştırma sonuçları, süreç değişkenlerinin, örgütsel sinizme göre örgütsel değişime bağlılığın varyansının daha yüksek bir yüzdesini açıkladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational cynicism is regarded as a contextual factor in accordance with the content, process, and context factors perspective of organizational change. In this framework, this study examines organizational cynicism's effect on commitment to organizational change. Data for his study is obtained from 4349 returned questionnaires from 11.326 employees of the customs units of the Turkish Republic Ministry of Customs and Trade. Firstly, the effects of organizational justice, organizational support, organizational politics, and psychological contract breech on organizational cynicism are examined. Research results suggest that organizational justice and organizational support negatively, organizational politics, and psychological contract breech positively effect organizational cynicism. Secondly, the effects of (a) participation in management, quality of communication, and managerial support as process variables, and (b) organizational cynicism as a context variable on commitment to organizational change is examined. Research results suggest that while process variables positively effect organizational cynicism negatively effect commitment to change. Thirdly, it is examined whether organizational cynicism as a context variable or process variables better explain higher percent of variance in commitment to organizational change. Research results suggest that process variables better explain higher percent of variance in commitment to organizational change.