Rekreasyonel açıdan örgütsel bağlılık, örgütsel sinizm ve örgütsel değişim: Yerel yönetim örneği
Organizational commitment, organizational cynism and organizational change in recreational perspective: Local government example
  1. Tez No: 931498
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin rekreasyonel faaliyet yürüten birimlerinde görevli personelin yanı sıra bu birimlerle doğrudan etkileşimde bulunan yöneticiler, eğitmenler ve diğer ilgili bireylerin örgütsel bağlılık, örgütsel sinizm ve örgütsel değişim süreçlerini incelemeyi ve bu doğrultuda bir yerel yönetim örneği oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışanların örgüte olan bağlılık düzeyleri, sinizm eğilimleri ve değişime yönelik tutumları derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma nicel yöntemlerle yürütülmüş, ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Veriler, katılımcılara Google Forms üzerinden gönderilen anketlerle toplanmıştır. Araştırma grubunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde görevli 448 kişi oluşturmuş, bu kişilere dört bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümünde katılımcıların demografik ve mesleki bilgileri toplanmış, diğer bölümlerde örgütsel bağlılık, sinizm ve değişime açıklık seviyeleri değerlendirilmiştir. SPSS 26 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilen analizlerde, örgütsel bağlılık, örgütsel sinizm ve örgütsel değişime açıklık arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Pearson Korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, ANOVA ve t-testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sonuçlar, örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık arasında güçlü bir negatif ilişki olduğunu göstermektedir; yani, sinizm arttıkça örgütsel bağlılık azalmaktadır. Bunun yanı sıra, kadınların devam bağlılığı erkeklere göre daha yüksek bulunmuş, evli bireylerin duygusal bağlılıklarının bekârlardan fazla olduğu, düşük gelir düzeyine sahip katılımcıların örgütsel ve duygusal bağlılıklarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Duygusal ve devam bağlılığın eğitim seviyesi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Erkeklerin kadınlara göre örgütsel, duyuşsal ve davranışsal sinizmlerinin daha yüksek olduğu, yaş ilerledikçe bilişsel ve örgütsel sinizmde bir artış olduğu, evli bireylerin bekâr bireylere göre örgütsel ve bilişsel sinizm puanlarının daha yüksek olduğu, görev yılı ve iş tecrübesi arttıkça örgütsel sinizmde bir artış görülmüştür. Eğitim seviyesi yükseldikçe duygusal sinizm azalmış, ancak örgütsel sinizm özellikle usta öğreticilerde yüksek seviyede gözlemlenmiştir. Araştırmada ayrıca, örgütsel değişime açıklık ile demografik özellikler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Duyuşsal ve davranışsal sinizm ile değişime açıklık arasında düşük seviyede negatif ilişkiler tespit edilmiştir. Bu bulgular, yerel yönetimlerdeki rekreasyonel faaliyetlerin yönetimi ve geliştirilmesi için daha etkili ve sürdürülebilir stratejilerin oluşturulmasına katkı sağlayacak önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the organizational commitment, organizational cynicism and organizational change processes of the personnel working in the recreational activity units of Kocaeli Metropolitan Municipality as well as the managers, trainers and other relevant individuals who directly interact with these units and to create a local government example in this direction. In this context, the commitment levels of the employees to the organization, cynicism tendencies and attitudes towards change were analyzed in depth. The research was conducted with quantitative methods and the relational screening model was adopted. Data were collected through surveys sent to the participants via Google Forms. The research group consisted of 448 people working in Kocaeli Metropolitan Municipality and a survey consisting of four sections was applied to these people. In the first section of the survey, demographic and professional information of the participants were collected, and in the other sections, organizational commitment, cynicism and openness to change levels were evaluated. In the analyses conducted using SPSS 26 statistical program, the relationships between organizational commitment, organizational cynicism and openness to organizational change were examined. Statistical methods such as Pearson Correlation analysis, multiple regression analysis, ANOVA and t-test were used. The results show that there is a strong negative relationship between organizational cynicism and organizational commitment; in other words, as cynicism increases, organizational commitment decreases. In addition, women's continuance commitment was found to be higher than men, married individuals' emotional commitment was found to be higher than single individuals, and low-income participants' organizational and emotional commitment was found to be higher. It was found that emotional and continuance commitment differed according to education level variables. Men's organizational, affective and behavioral cynicism was higher than women, there was an increase in cognitive and organizational cynicism as age increased, married individuals' organizational and cognitive cynicism scores were higher than single individuals, and an increase in organizational cynicism was observed as the number of years of service and work experience increased. Emotional cynicism decreased as the level of education increased, but organizational cynicism was observed at a high level, especially in master trainers. The study also found no significant difference between openness to organizational change and demographic characteristics. Low-level negative relationships were found between affective and behavioral cynicism and openness to change. These findings provide important data that will contribute to the creation of more effective and sustainable strategies for the management and development of recreational activities in local governments.