Eco entrepreneurship: Sutainable development in small and medium sized entrepreneurs
Eko girişimcilik: Küçük ve orta boy girişimciler içinde sürdürülebilir gelişme
- Tez No: 485625
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli girişimciler için sürdürülebilir gelişmenin önemine odaklanmıştır. Son zamanlarda, ekolojik ve sosyal bir takım faktörlerin örgüt açısından dikkate alınması gereken anahtar faktörler olarak ortaya çıktığı söylenebilir. 21. Yüzyılda ekonomide yaşanan gelişmeler işletmeler için yeni bir takım odak noktaları sunmaktadır.. Sürdürülebilirlik çabaları işbirliği içinde çalışan KOBi'lere geniş etkisi olan sinerjik katkılar sunarken, işbirliği içinde bulunmayanlara da bazı temel alanlarda yarar sağlamaktadır. Sosyal ve çevresel girişimcilik başka bir deyişle yeşil ve kapsamlı girişimcilik ya da Eko girişimcilik olarak adlandırılan kavram, dünya çapında yeşil ekonominin gelişmesine katkıda bulunabilir. Eko girişimciler, daha fazla gelir beklentisiyle üretkenliği ve yeşil ekonomiyi desteklemektedir. Bu girişimler işsizlik ve yoksulluk için zıt bir seçenek olarak görülmektedir (Bogan ve Darity, 2008). Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli girişimcilere, sürdürülebilir gelişme, sürdürülebilir iyileştirme ve sürdürülebilir kalkınma konusunda multidisipliner bir bakış açısıyla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this paper, we focus on the impact of the sustainable development in small and medium sized entrepreneurs. As of late ecological and social elements have turned out to be progressively imperative key contemplations for endeavors of any size. Rising 21st century economic situations are presently making really new focal points through which the world must be seen. Sustainability procedures make numerous synergistic impacts for SMEs working cooperatively, and in addition foundational benefits for the normal. Social and environmental entrepreneurship, otherwise called green and comprehensive entrepreneurship or Eco enterprise, could assume a basic part in accomplishing a worldwide Green Economy. Eco-enterprises require business improvement support to be productive supporters of the Green Economy and to end up noticeably monetarily economical. Business enterprise is viewed as a contrasting option to joblessness and destitution which could be the panacea for advancement. (Bogan and Darity, 2008). This study aims to serve in as an impulse for multidisciplinary inquire about and advance dialog on the maintainable improvement in sustainable development in small and medium sized entrepreneurs.