Sosyal bilgiler öğretimi bağlamında okul bahçe ve alanlarının eko-girişim etkinliklerinde kullanımı
Use of school, garden and fields in the context of social studies course eco-entrepreneurship activities
  1. Tez No: 896965
  2. Yazar: NECLA DURHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, İlköğretim sosyal bilgiler dersinde öğrenim gören öğrencilerin“okula ait bahçe ve alanların sosyal bilgiler dersi bağlamında eko-girişim etkinliklerinde kullanımı”araştırılacaktır. Bu yolla öğrencilerin değişen dünya koşullarında farklı deneyimler kazanarak, parçası olduğu doğal ortam unsurlarını, kişisel gelişimini destekleyecek şekilde kullanmayı ve sürdürülebilir bir gelecek tasarlamayı davranış haline getirmesi ve bu davranışları okul ortamında beceri olarak geliştirmesi için yapılacak çalışmalar ortaya konmaya çalışılacaktır. Nitel araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırmada, amaçlı bir örneklem seçimi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılacaktır. Bu araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Mersin ili Gülnar ilçesinde bulunan 18 resmi ve özel ilkokulda görev yapan, 68 sınıf öğretmeni ve 16 sosyal bilgiler öğretmeni arasından basit rastgele (seçkisiz) örneklem seçimi yöntemi ile seçilmiştir. Oluşturulan görüşme formu araştırmanın çalışma alanını oluşturan okulların öğretmenleri için uygulanarak değerlendirilme yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu 2 bölümden oluşmakta olup ilk bölüm, sosyal bilgiler öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin kişisel bilgilerini, ikinci bölüm ise; sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin okula ait bahçe ve alanlarının eko-girişim etkinliklerinde kullanımını değerlendirdikleri bölümdür. Öğretmenlerin eko-girişim kavramını çoğunlukla ekoloji ve çevre koruma ile ilişkilendirerek öğrencilerin bahçede ekip biçme etkinliklerini desteklediğini göstermiştir. Ancak eko-girişim'in müfredatta yeni olması, öğretmenlerin bu etkinlikleri planlamasını ve yürütmesini zorlaştırmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin artan teknoloji kullanımı sosyal etkileşimlerini ve derslere olan motivasyonlarını azaltmaktadır. eko-girişim etkinliklerinin başarılı uygulanabilmesi için, öğrencilere finansal okuryazarlık ve girişimcilik becerileri kazandırılmalıdır. Önerilen stratejiler arasında eğitim programlarının güncellenmesi, teknoloji bağımlılığının azaltılması, öğretmen eğitimlerinin artırılması ve topluluk işbirliğinin güçlendirilmesi yer almaktadır. Bu adımlar, öğrencilerin çevre bilinci ve girişimcilik becerilerini geliştirerek daha bilinçli ve etkili bireyler olarak yetişmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the use of school gardens and areas in eco-entrepreneurship activities within the context of elementary social studies lessons. Through this approach, students will gain diverse experiences in changing world conditions, learn to utilize elements of their natural environment in ways that support personal development, and cultivate behaviors for designing a sustainable future. These behaviors will be developed into skills within the school environment. A qualitative research design is employed, utilizing purposive sampling and semi-structured interview forms. The study group for the 2023-2024 academic year consists of 68 classroom teachers and 16 social studies teachers from 18 public and private elementary schools in Gülnar district, Mersin province, selected through simple random sampling. The developed interview form, consisting of two parts, was administered to the teachers of the schools involved in the study area. The first part collects personal information from social studies and classroom teachers, while the second part evaluates their use of school gardens and areas in eco-entrepreneurship activities. The results indicate that teachers generally associate the concept of eco-entrepreneurship with ecology and environmental protection, supporting students in gardening activities. However, the novelty of eco-entrepreneurship in the curriculum makes it challenging for teachers to plan and conduct these activities. Additionally, the increase in students' technology use is reducing their social interactions and motivation in class. For the successful implementation of eco-entrepreneurship activities, students should be provided with financial literacy and entrepreneurial skills. Recommended strategies include updating educational programs, reducing technology dependence, enhancing teacher training, and strengthening community collaboration. These steps will help develop students' environmental awareness and entrepreneurial skills, aiding them to become more conscious and effective individuals.