50 yıllık iç savaştan barış görüşmelerine giden mücadele: FARC ve Kolombiya örneği
From a 50- year civil war to peace talks: FARC and Colombia
- Tez No: 485626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ILGIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Terörizmle mücadele içerisinde olan devletler, Soğuk Savaş döneminin bitimine kadar mücadele yöntemi olarak çoğunlukla askeri unsurlara odaklanmışlardır ve terörizme etki eden diğer unsurları görmezden gelmişlerdir. Bu nedenle terörizmle mücadele konusunda başarıya ulaşmada zorlanmışlardır. Diğer bir ifadeyle, terörizmle mücadelede başarıya ulaşılabilmesi için halk-askeri mücadele-siyasi iradenin birlikte uyum içerisinde çalışması gerektiğinin göz ardı edilmesi Kolombiya örneğinde olduğu gibi diğer pek çok ülkede de terör sorunun yıllarca sonlandırılamamasına neden olmuştur. Bu çalışma içerisinde öncelikle savaş ve güvenlik kavramları tanımsal olarak ele alındıktan sonra tezin teorik yapısını oluşturmak adına kuramsal olarak savaşın değişen yapısı, özellikle Soğuk Savaş dönemi ve sonrası dönem içerisinde değişen güvenlik ve tehdit algısı incelenecektir. Daha sonra ise terör, gerilla, azınlık konularına yönelik genel bir çerçeve çizilecek olup, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri(FARC) ve Kolombiya örneğinde yaklaşık 50 yıldır süren iç çatışma sürecini ve Kolombiya'nın bu örgütle olan mücadelesine odaklanılarak hem çatışma sürecini hem de son dönemde başlayan barış görüşmelerini etkileyen faktörler incelenecektir. Bu çerçevede, hem devlet başkanlarının rolü gibi iç faktörlerin hem de uluslararası örgütler ve diğer devletler gibi dış faktörlerin Kolombiya ve FARC arasında süren bu çatışmaya ve son dönem barış görüşmelerine ne derece etki ettiği konusu incelenecektir. Kolombiya'da 1600'lü yıllarda ortaya çıkan ayrımcılık, ötekileştirme sorununun 1900'lere gelindiğinde öncelikle siyasi yaşamın sonrasında ise sosyal ve ekonomik hayatın istikrarsız bir hal almasına ve bunların neticesinde terör sorunun ortaya çıkmasına ortam hazırladığı fakat bu sorunun çözüm süreçlerinde hem iç hem de dış faktörlerin önemli rol oynadığı savunulabilir. İç faktör olarak, yönetime gelen devlet adamlarının çatışma sürecinin sonlandırılması adına ilk başlarda izlediği sadece askeri unsurlarla ülke içindeki sorunları sonlandırma çalışmaları FARC'ın ortaya çıkmasına neden olduğu gibi, son dönemde çatışma sürecini sonlandırma adına anayasal çalışmalar gibi daha demokratik çözüm yollarının devlet adamlarınca tercih edilmesi bugünkü barış görüşmelerine gelinmesi hususunda önemli katkı sağlamıştır. Dış faktör olarak ise, küreselleşen dünya nedeniyle hem çatışma sürecinin ortaya çıkması ve devam etmesi hem de çözüm sürecinin başarılı şekilde devamı için sadece uluslararası sisteme egemen olan devletler değil aynı zamanda bölge devletleri de bu sorunun çözümünde önemli unsur oluşturmaktadır. Buna ek olarak uluslararası örgütler ve devletler Soğuk Savaş sonrası değişen güvenlik algısı ve yeni tehdit unsurları karşısında, var olan çatışma sürecinin sonlanmasına ve barış görüşmeleri sürecinin kesintisiz olarak devamında ve de kalıcı barışın oluşması adına önemli bir unsur olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Until the end of the Cold War, the states fighting against terrorism have mostly focused on military methods as a means of struggle, ignoring other factors that have affected terrorism. In other words, in order to succeed in the struggle with terrorism, ignoring the need to work in harmony with society-military struggle-politics has led to the solve the terrorism problem for many years in many other countries as well as in Colombia. After discussing the concepts of war and security, this study examines the development in security issues and the evolution of war and security since the end of the Cold War. Within this framework, this study focuses on terrorism, guerilla and minority issues, with a special focus on Colombia and the Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC). This work investigates the 50-year conflict and the recent peace process. In this context, how internal factors such as the heads of state and external factors such as international organizations and other states have affected this conflict and recent peace negotiations between Colombia and FARC will be examined. From an historical perspective, it can be argued that the origin of the conflict in Colombia goes back to the 1600s when the problem of discrimination led later to that political, social and economic problems that created an environment for the emergence of terrorism. It can also be argued that both internal and external factors play an important role in the solution process of this conflict. As an internal factor, the importance of the political leaders is noticed to end the conflict period. It has been understood that, in the past, the efforts of the statesmen to solve the problems in Colombia only together with military led to the emergence of the FARC. In the recent period, the choice of more democratic solutions such as constitutional reforms to solve the conflict problem was the most important contribution to today's peace talks. As an external factor, the role of regional states and the states which dominate the international system have been critical for both the emergence and continuation of the conflict and the continuation of the solution process. In addition to this, it has come to conclusion that international organizations are important factors for the end of the conflict period and peace talks.