Dolaylı finansman kaynaklarının endüstri-içi ticaret ve çıktı açığı üzerine etkisinin Türkiye için değerlendirilmesi(2000-2015)
Indirect sources of financing assesment of the effect on intra-industry trade and output gap for Turkey (2000-20015)
- Tez No: 485640
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAHİR FİSUNOĞLU, YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Gerçekleşen finansal ve ticari liberalizasyon süreciyle, ülkelerin ticari ve finansal yapıları değişikliğe uğramıştır. Küreselleşme sürecinin beraberinde getirdiği etkilerle, gerçekleşen ticaret içinde endüstri-içi ticaretin payı giderek artmaktadır. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde yaşanan fon sıkıntısı, bu sorununun çözümüne yönelik olarak kredi piyasalarının gelişmesine neden olmuştur. Bu bağlamda ekonomilerin lokomotif sektörleri arasında gösterilen imalat sanayinin üretim ve ticaret yapısının endüstri-içi ticaret ve kredi olanaklarından etkilenmesi beklenmektedir. Bu kapsamda 2000-2015 dönemi içinde imalat sanayi bazlı veriler kullanılarak, Türkiye ekonomisi imalat sanayinde sağlanan kredilerin ensütri-içi ticareti ve dolayısıyla GSYİH nasıl etkilediği, ayrıca imalat sanayine sağlanan kredi olanaklarının üretim açığı üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Analiz kapsamında, imalat sanayine kullandırılan kredilerin imalat sanayi endüstri-içi ticaret üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu bu etkinin GSYİH'yı etkileyerek çıktı açığına tesir ettiğini; imalat sanayine kullandırılan kredilerin imalat sanayi üretim açığının bir nedeni olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of financial and trade liberalisation, it has been observed that trade and financial structures of countries have been in the process of change. The share of intra- industry trade in total trade have had in the trend of rise in the recent years. The lack of financial resources in developing countries, however,, credit markets provided by banking sector have developed. Therefore, it has been expected that the production and trade in industrial sector have been effected from intra-industry trade and credit facilities. The study aims to analyse this situation for Turkey's industrial sector between 2000 and 2015; ie., the credit facilities to industrial sector and that the effect on intra-industry trade and gross domestic product and output gap. We have concluded that credits have conributed positively to intra-industry trade and therefore through gross domestic product to output gap. We have also concluded that credit to industrial sector is a reason for industrial sector's output gap.