Avrupa Birliği'nde işsizlik: teori, gösterge ve Portekiz ekonomisi üzerine bir ekonometrik analiz
Unemployment in European Union: theory, evidence and econometric analysis for Portugal
- Tez No: 485648
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MAHİR FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde patlak veren kriz, kısa süre içerisinde tüm dünya üzerinde etkisini göstermiş, ilerleyen süreçte ise kendisini ciddi istihdam sorunları ile hissettirmiştir. Özellikle, 21. yüzyılın başlarında görülen kredi genişlemesinin yarattığı refah artışı, bu krizle birlikte sekteye uğramış ve devam ettirilememiştir. Buna rağmen, aynı refah düzeyini korumayı hedefleyen birçok ekonomi, bunu yapabilmek için yüksek ve uzun vadeli borç yükünün altına girmek zorunda kalmıştır. Avrupa Birliği de, bahsedilen kredi genişlemesinin sağladığı refah yıllarını yaşamış, ancak kriz sonrasında güçlü dinamiklere sahip olmayan Birlik üyelerinin yaşadıkları ile daha önce hiç görülmemiş bir şekilde borç krizi ile karşı karşıya kalmıştır. Bunun fark edilmesiyle birlikte krizi derinlemesine yaşayan ekonomiler, kamu yükünü azaltmak hedefi doğrultusunda hemen önlem politikaları izlemeye kalkışmış ancak bu girişim beraberinde devasa istihdam sorunlarını getirmiştir. İlaveten, Birlik içerisindeki dominant ekonomilerin krizdeki bölgelere yapılacak yardımlar konusunda çekimser kalması işleri daha da karmaşık hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, bahsedilen gelişmeler doğrultusunda, Avrupa Birliği'nin, emek piyasası anlamında 2008 Krizi'nden nasıl etkilendiğini açıklamak olacaktır. Bunu yaparken, öncelikle emek piyasasının en büyük problemi olan işsizlik ve ardından istihdam konuları teorik olarak irdelenecek, ardından borç krizinden etkilenen ülkelerin makroekonomik gerçekleri göz önüne alınarak pratikte yer alan/alması muhtemel sonuçlar işsizlik çerçevesinde yorumlanacaktır. Ayrıca, krizin etkilerini yansıtabilmek amacıyla, Portekiz başta olmak üzere Yunanistan ve İspanya ekonomileri, genelden özele varan bir üslup ile incelenecek, gerekli makroekonomik veriler ile kriz süresinde yaşanan işsizlik artışı ekonometrik olarak açıklanmaya çalışılacaktır. Bu çalışmalar neticesinde görülecektir ki, varsaydığımız model ve durumlar Portekiz ve Yunanistan için anlamlı görünmüş, İspanya için yeterli bilgi elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis which has broken out by 2008 is influenced on all the world and appeared as serious employment problems. Particularly increasing of prosperity at the beginning of 21st century could not have been continued due to that crisis. Contrary to this, some economies that aimed to keep the same welfare level has undergone debt burden. As for European Union, they lived the years with high welfare as well and European countries which has no strong dynamics compared with others had to face great debt crisis as never seen before. With being detected of that, economies, affected profoundly by the crisis set off to create policies in order to discrease the spend of government and that brought about enormous employment troubles. Moreover, abstention behaving of developed countries concerning help to others in the Union is made the situation complicated for the region. The purpose of this study will be to explain how European Union has been affected by the crisis in 2008 throughout events in the mean of labor economics. During this period, it will also look into the topic of employment and the unemployment, the biggest problem in labor economics theoretically and then try to create observations by using macroeconomic data of countries influenced by debt crisis virtually. Additionally, in order to show the effect of crisis it will tend to Portugal economy along with Greece and Spain and give a try to determine likely reasons of escalating of unemployment rate by using macroeconomic data and econometric model. As result of those it will be clear that assumptions are considerable for Portugal and Greece but not for Spain because no information enabling to support any situation.