İlkokul din kültürü ve ahlak bilgisi kavram öğretiminde oyunun
The use of play in teaching concepts of religion and ethics lesson in primary school
- Tez No: 485646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGRUL YÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde etkili bir eğitim öğretim için farklı yöntem ve tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan yöntem ve teknikler öğrenci seviyesi ve kazanıma uygunluğu göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Özellikle kavramların öğrenme sürecinde bu yöntem ve teknikler oldukça önemlidir. Öğrenci kavramlarını anlayamadığı dersi öğrenemeyeceği için derse ait kavramların dikkatli verilmesi oldukça önem arz etmektedir. Özellikle din eğitimi açısından bakıldığında DKAB dersinde somut kavramlarla birlikte pek çok soyut kavramın öğretimi yapılmaktadır. Özellikle ilkokul dönemi öğrencileri DKAB dersinde soyut kavramları öğrenmekte bazı zorluklar yaşayabilmektedir. Bu zorlukları en aza indirmek için öğrencinin ilgisini çeken, dikkat ve motivasyonunu artıran tekniklere yer verilerek öğrencinin derse daha aktif katılımını sağlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle din eğitiminde farklı yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Kullanılan tekniklerden biri de oyundur. Bu nedenle bu çalışmamızda ilkokul DKAB dersinde oyunla kavram öğretimi incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde araştırmamızın problemi, amacı, önemi ve hipotezleri açıklanmıştır. Kuramsal çerçeveden bahsettiğimiz ikinci bölümde ise oyun kavramının tanımları verilerek kavramın ortak yönleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra çocukluk döneminin genel özellikleri açıklanarak bu dönemin gelişim özelliklerine değinilmiştir. Oyunun fiziksel, bilişsel ve duyuşşal gelişim alanlarıyla birlikte dini ve ahlaki gelişim yönünden etkisine değinilmiştir. Daha sonra çocuğun oyuna olan ihtiyacı açıklanarak oyunun eğitim ve din eğitimindeki rolü üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise araştırmamızın yöntemi açıklanarak evren örneklem ve ölçme araçlarının neler olduğu açıklanmıştır. Son olarak da araştırmamız neticesinde sınıf içerisinde uyguladığımız oyunlar açıklanarak bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular sonucunda ise oyunun İlkokul DKAB dersi açısından kavram öğretimine olan etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For an effective education, different methods and techniques are needed in our days. Methods and techniques used should be selected by taking the student level and learning outcome into consideration. Especially, in the learning process of concepts, these techniques come into prominence. Because student can't learn the lesson of which he/she can't understand concepts, it becomes more of an issue to convey these concepts carefully. Particularly, in terms of religion education, many abstract concepts are taught along with the concrete concepts in religion and ethics lesson. Especially, in education of religion and ethics lesson, primary school students are experiencing some difficulties in learning of abstract concepts. To minimize these difficulties, it's very important to include the techniques that attract students' attention and increase their motivation so that they attend the lessons more actively. For this reason, different methods and techniques are used in religion education. One of these techniques is playing. Therefore, in our study, in education of religion and ethics lesson in primary school, teaching concepts through playing is investigated. In the first chapter of our study, research problem, the purpose and the importance of the study and research hypotheses were explained. In the second chapter in which we mentioned theoretical framework, we described the concepts of playing and dwelled on the common aspects of this concept. Thereafter, we explained the general characteristics of childhood and mentioned developmental characteristics of this period. We referred to the effect of the play in terms of the development of religion and ethics along with its physical, cognitive and affective developmental areas. Later, we explained the need of children for playing and made clear the role of playing in education and religious education. In the third chapter, we explained the research method and clarified what the population, sample and measuring instruments were in the study. Finally, the plays we performed were explained and some findings were obtained. As a result of findings, the effect of play on teaching concepts in terms of religion and ethics lesson in primary school was evaluated.