Tüketici satın alma kararlarında etiksel değerlendirmelerin etkileri
The influence of ethical considerations on consumers' intention to purchase
  1. Tez No: 485680
  2. Yazar: YAHYA MENDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK NAKIBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüz itibari ile iletişim imkânlarının gelişmesi ve bilgiye ulaşmanın kolaylaşması sonucunda artan sosyal farkındalık tüketicileri giderek daha bilinçli hale getirmektedir. Bu konu üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre gittikçe daha fazla sayıda tüketici satın alma kararı verirken etik ve sosyal meselelerle ilgili durumlara dikkat etmektedir. Bu gelişmelerle birlikte etik tüketim olarak adlandırılan yeni bir tüketim davranışı ortaya çıkmıştır. Bu tüketim davranışı temelde insanlara, doğaya ve hayvanlara zarar vermekten kaçınmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma tüketicilerin satın alma kararlarında rol oynayan etik değerler ile diğer faktörler arasındaki ilişkilerin tanımlanması, etik\etik dışı tüketici davranışlarının hangi içsel ve dışsal tüketici davranış unsurlarından etkilendiğinin ortaya çıkartılması ve etik algının tüketim üzerindeki etkisinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırma kapsamına Adana ilinde yaşayan tüketiciler dâhil edilmiştir. Bu çalışma neticesinde etik tüketim niyetini etkileyen en önemli faktörün etik tüketime yönelik tutum olduğu saptanmıştır. Araştırmaya göre sosyal bilinci güçlü, çevreye duyarlı ve kollektivizm seviyesi yüksek bireylerin etik tüketime daha yatkın oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak etik tüketime yönelik tutum ve niyet ile dini inanç arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca etik tüketim davranışının parasal maliyeti ile bu tüketim şekline yönelik tutum arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkiden söz edilebilmektedir. Benzer şekilde bu tüketim şekline yönelik tutum ile etik tüketim davranışı sergileme niyeti arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Social awareness, which has increased a lot because of the development in communication facilities and access to the information, makes consumers more and more conscious. Many studies report that a bigger number of consumers pay attention to ethical and social issues when making a decision to purchase every passing day. This has brought about a New consumption behavior called ethical consumption, which is essentially displayed to avoid harming human beings, nature, and animals. The purpose of this study is to identify the relationships between ethical values playing a role in consumers' decision to purchase and other factors, to reveal which internal and external consumer behavior components affect ethical/unethical consumer behaviors, and to investigate the influence of ethical perception on consumption. The study group contains consumers living in the Adana province. It was found out that attitude towards ethical consumption is the most important factor influential on ethical consumption intention. According to the findings, individuals with high social awareness, environmental consciousness, and collectivism are more prone to ethical consumption. However, no significant relationship was found between attitude and intention towards ethical consumption and religious belief. In addition, a significant positive relationship was detected between the monetary cost of ethical consumption behavior and attitude towards this way of consumption. Likewise, a positive relationship was identified between attitude towards this way of consumption and intention to display ethical consumption behavior.