Türkiye'de imar planı yapmaya yetkili kurumların kurumsal itibarı
Corporate reputation of urban planning authorities in Turkey
- Tez No: 485687
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Planlama, doğası gereği, hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşmak için belirlenen politikaların uygulamaya konulması süreçlerinden oluşan geleceğe yönelik bir araçtır. Ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel, teknolojik birçok boyuta sahip olan imar planları, birbirinden farklı grupların çıkarları arasında denge sağlamayı ve esasında kamu yararı gözetmeyi hedeflemektedir. Kapsamlı etki alanı sebebiyle, imar planlama süreci geniş bir katılım gerektirmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de imar planı yapma yetkisi devletin farklı kademelerinden kurumlar arasında paylaştırılmış, böylece katılımı yüksek etkin bir planlama sistemi hedeflenmiştir. Bu çalışma ülkemizde imar planı yapmaya yetkili kurumların, hazırladıkları imar planları üzerinden kurumsal itibarlarını ölçümlemeyi amaçlamaktadır. Kurumsal itibar, küreselleşen dünyada, hem özel hem de kamu sektöründe tüm kurumların titizlikle korumaya çalıştıkları önemli bir değerdir. Buradan hareketle, kurumların farklı çıkar grupları nezdindeki kurumsal itibarlarının, hazırladıkları imar planlarının başarısına ilişkin önemli bir gösterge olacağı varsayılmıştır. İmar planlarının etkisinde olan çıkar grupları büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Çalışmamızda kurumsal itibar araştırması yapılırken, imar planları ile en fazla etkileşim halinde olan kurumsal yapıların temsilcileri hedeflenmiştir. Bu çalışmanın, gerek kurumsal itibar gerekse imar literatürüne katkı sağlaması ve imar planı yapmaya yetkili kurumlar ve politika yapıcılar için planlama sürecinin iyileştirilmesi yönünde yol gösterici olması umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Planning is, by definition, a prudential tool compromising of processes in which goals are set and relevant policies to attain these goals are elaborated. With economic, social, cultural, environmental, technological dimensions, urban development plans should redress the balance between opposing interests and basically protect the public benefit. Due to its very wide range of influence area, urban planning processes need wide participation. As in many countries, in Turkey the planning authorization is distributed among many authorities from different levels of government, in order to secure an effective planning system with high participation level. This study aims to measure the corporate reputation of planning authorities in Turkey regarding the urban development plans they have already elaborated. In today's globalizing world, all enterprises or institutions, no matter in private or public sector, consider the corporate reputation as an important asset that they have to maintain. From this point of view, in this study, it is assumed that the corporate reputation of planning authorities in the eyes of different interest groups will be an important indicator for the effectiveness and performance of the urban plans they make. Urban development plans pose an extraordinary variety of interest groups. While evaluating the reputation of planning authorities, this study will target representatives from private or public sector bodies that are most affected by the planning process. This study hopes to contribute to the existing literature in both corporate reputation and urban planning, as well as becoming a guiding light for urban planning authorities and policy-makers to improve the urban planning system.