Eflâtun Cem Güney'in masallarındaki değerler ve bu değerlerin davranışa yansıma biçimleri
Values in the tales of Eflâtun Cem Güney and their forms of reflection to behaviour
  1. Tez No: 485706
  2. Yazar: REYHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada“Eflâtun Cem Güney'in Masallarındaki Değerler ve Bu Değerlerin Davranışa Yansıma Biçimleri”konu olarak belirlenmiştir. Yazarın kitapları taranmış, sadece masal türünde yazdığı metinler ele alınmıştır. Bu araştırma hazırlanırken çocuğa kazandırılmak istenen değer ve davranışların en etkili yolunun masallar olduğu bilinciyle hareket edilmiştir. Güney'in masalları bu bağlamda zengin ögeler içerdiğinden kazandırılmak istenen değerlerin hangi davranışlarla ele alındığı belirtilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen değerler şunlardır: Sevgi, sorumluluk, saygı, hoşgörü‐duyarlılık, özgüven, empati, adil olma, cesaret, liderlik, nazik olmak, dostluk, yardımlaşma, dayanışma, temizlik, doğruluk, dürüstlük, aile birliğine önem verme, bağımsız ve özgür düşünebilme, iyimserlik, estetik duyguların geliştirilmesi, misafirperverlik, vatanseverlik, iyilik yapmak, çalışkanlık, paylaşımcı olmak, şefkat - merhamet, selamlaşma, alçakgönüllülük, kültürel mirasa sahip çıkma, fedakârlık. Bu değerlerin yazarın masallarında hangi davranışlarla verilmeye çalışıldığı araştırılmıştır. Çalışma sonucunda Güney'in masal kitaplarının değerler eğitimi açısından zengin bir kaynak olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yazarın kendine özgü üslubuyla ele aldığı bu eserler, okuyucuda edebî bir tat bırakacak niteliktedir. Bu nedenle yazarın eserlerinin daha çok okunması ve okutturulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research“Values in The Tales of Eflâtun Cem Güney and Their Forms of Reflection to Behaviour”were determined as subject. The author's books were scanned, and only the texts written in fairy tales were handled. While this research was being preparing, it was acted with the awareness that tales are the most effective way to be given the values and behaviours to child. Because of the fairy tales of the Güney have rich contents in its context, it is defined that which values to be earned are handled with which behaviours. The values which determined by Ministry of National Education are: Love, responsibility, respect, tolerance-susceptibility, self-confidence, empathy, fairness, courage, leadership, kindness, friendship, helping each other, solidarity, cleanliness, integrity, honesty, attach importance to family, thinking independent, optimism, to improve esthetic feelings, hospitality, patriotism, doing favor, diligence, being sharing, compassion, greeting, humility, conservation of cultural heritage, self-sacrifice. It has been researched how these values are tried to be given with which behaviours of author's fairy tales. As a result of study, it has been seen that Güney's fairy tales are the rich source for values education.At the same time, the books which written with author's own style, leaving literatery test to reader. This is the reason why the author's books must be read and read more.